Kanske en dum fråga men vad är det egentligen som gör att man inte kan (eller att viasat inte vill att man ska kunna kanske?) uppgradera boxar till NDS som är snarlika sådana som går att uppgradera? Typ Humax 5300/5350 eller Nokia 9800/9802. Inte skiljer det väl något i prestanda mellan t.ex 9802 och 9800 som gör att 9800 inte skulle klara av att uppgraderas till NDS om 9802 klarar det?
Känns som det borde finnas många i samma sits som mig som sitter med en mottagare som inte är viasat-godkänd och därmed inte ens kommer att kunna köpa ett abonnemang hos viasat när dom släcker viaccess?
Alternativet vore ju om det fanns NDS-camar som rimligtvis borde kunna säljas billigare än en helt ny nds-box. Motsätter sig viasat att det släpps såna eller finns det en annan förklaring eller är det på G? Känns som viasat borde förlora många både potentiella och gamla trogna kunder i och med uppgradering nu eller tänker jag helt fel?![]()