Resultat 1 till 5 av 5

Ämne: CanalDigital på Thompson DSI 35TH ?

  1. #1

    CanalDigital på Thompson DSI 35TH ?

    Hej på er ! Har en DSI 35TH med 2 st Universal huvud, får in Viasat men inte CD... Får inte nån indikering på signalstyrka på Thor men på Sirius går det bra.Har testat med en switch emellan (ton switch TS22) men Thor fungerar inte.. har även testat att bara köra med ett LNB och vridit runt parabolen men det blir nada.... är det ngn speciell inställning man måste göra för att det ska lira ? har kollat på både Viasat och CD hemsidorna och följt deras instruktioner. Thor går på det LNB som sitter i centrum och Sirius på den som sitter till Vänster (sett framifrån).

    tacksam för förslag...
    Göran

  2. #2
    LNB har du rät
    Switsh Thor 1(A)
    Sirios 2(B)
    Switsh in stälnigar i menun ( motagaren)
    Thor 1(A)
    Sirios2(B)
    Infinity USB Phoenix Mll Titaniom OS1,06 Gold Foncard 70cm Thor Sirios Hortibirt Astra
    Humax VACI-5350 Dreambox DM 7000s

  3. #3
    För det första så moste du stella om LNB .Der det stor armen för lnb hollaren ska du inte ha nogot i miten. Stell LNB hollaren på mitten du har en pil på den som vissar miten.Om du anvender swici ska du ha SIRIUS på 1 an THOR på 2an. Annars får du alldrig signal på boda.

  4. #4
    phuuuuuu.. nu har jag hittat felet... hehe. Det var installationsanvisningen på CD´s hemsida som inte visade alla frekvenser att söka på. Nu verkar det funka bättre, iallafall här. Har dock troligt vis nått strul med splittern som inte verkar skicka ut spänning till Thor huvudet.

  5. #5
    Jag har samma problem med Thompson boxen. Du måste söka antingen flera gånger automatiskt sökning eller manuel sökning.Du kan prova utbud också. Kolla hur mycket signalstyrka du har ställ 60 procent på Sirius och 60 % på Thor om du kan.

Liknande ämnen

  1. problem med Thomson DSI 35TH
    Av pepito i forum Övriga mottagare
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-11-10, 22:18
  2. Thomson DSI 35TH + motor
    Av giggelito i forum Övriga mottagare
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2005-10-23, 10:31
  3. Koppla ihop två Thomson DSI 35TH
    Av J15 i forum Övriga mottagare
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2005-05-17, 16:59
  4. Thompson dsi 35TH
    Av baloba i forum Viasat
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2004-08-20, 21:03
  5. Thomson DSI-35TH Viasat Digitalbox 950:-
    Av mortajkon i forum Övriga mottagare
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2004-04-18, 13:43

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss