Citat Ursprungligen postat av Thåström
Citat Ursprungligen postat av ShutDown
Atrix.. ditt 3Dje svar där.. Låter intressant eftersom jag så småningom kommer flytta hemifrån.. tar över farsans lilla 1a =). Hur fungerar detta?
När allt ska bli digitalt hösten 2005-2008 så lär även hemmabygget till kabelvison vara värdelöst...?
Det finns de som motsätter sig införandet av digital-tv hos Kabelvision. Det kostar tydligen en del att genomföra. Kabelvision tar istället in digital signal som Comhems utbud utan dekoder och splittar ner den analogt till respektive bostad.

Shutdown: Är det Kabelvision dit du ska flytta? I så fall är det bara att köra! Ingen separat dekoder behövs. Sök på forumet om hur du ska gå tillväga. Har ej den kunskapen, men vet att en polare kör detta upplägg.