Citat Ursprungligen postat av electrified
Citat Ursprungligen postat av humlan57
Citat Ursprungligen postat av electrified
För ett tag sen började jag få lite konstig bild på min tv. Så här ser den ut: ) (
Hoppas ni försår. Det blev så med en gammal tv jag hade (Som var för gammal helt enkelt.) men skillnaden nu är att om man lyfter lite bak på tvn så blir bilden rätt igen och om man lyfter för mycket så går bilden utanför skärmen :?
Nu har jag iaf öppnat den och testat att lyfta lite här och var men, absolut inget händer.
Den är inte precis ny, vet inte hur gammal men den är över 15 år. En philips något. Svart om det nu skulle hjälpa någon... Någon som vet vad det kan vara? Känns ju lite fel att kasta ut en fungerande tv.
Kan vara nåt elektriskt som stör, eller så har Du högtalare som inte är skärmade, för nära Tv:n.

mvh humlan.
Jo jag har två ganska stora högtalare brevid tvn. Men varför går det bra om jag lygter då?



Nu har jag grejat lite och märkt att om man lyfter i ena hörnet av kortet som sitter i botten (Med alla prylar på) så blir bilden bra (Bortsätt att jag vart på alla inställningsskruvar.) Lyfter man för mycket så blir bilden för stor.

Då ändras magnetfältet runt Tv:n, men troligen har bilden förvrängts på annant sätt istället, t.ex felaktiga färger.

mvh humlan.