Citat Ursprungligen postat av Snouser
Om alla ska rekomendera alla diskar som dom själva använder så är ju allt bra.
Lyssna på någon som kan sin sak, te.x eviln, matkoh eller Deaaaaaas, resten rekomenderar ju bara vad dom har i sin egen dator.
...och du tror inte det finns en anledning till att man har valt en viss typ av hårddisk i sina datorer? :think:


Man tjänar ju inte så mycket på att snåla in på cacheminnet, så satsa på minst 8. Större cache gör att hårddisken blir tystare eftersom den kanske kan hitta de data som önskas i cachen istf att läsa fån skivan.

Köp en hårddisk som är billig per GB om du vet att du ska ha tex 200-300GB. En bra jämförelse ser man på: http://prisjakt.se/kategori.php?k=358 (SATA)
320GB verkar vara hett just nu.

Eftersom du ska byta disk disk lär du satsa på samma interface som den gamla hade (jag gissar på PATA med tanke på att hårddisken är ganska liten och att datorn därmed antagligen är lite äldre). Ska man bygga nytt och inte har onödigt mycket pengar att spendera på SCSI (de är knappast prisvärda om man inte inreder en serverhall) så ska man satsa på SATA-diskar. De har smidigare sladdar vilket bla ger bättre ventlation i datorn.