Nu har jag sökt som en galning - denna tråd verkar vara en av många som passar in på det jag har problem med, men inte besvarar min fråga.
I alla fall så har jag en DM600 och har efter lite stök och bök lyckats montera en hårddisk i Dreamboxen - la ett par mp3-låtar i utdelningen för att säkerställa - och när jag letar i filläget i boxen så hittar jag mina mp3-låtar och kan lyssna på dom "streamat" över nätverket då.
Men, om jag försöker spela in på Dreamboxen så säger den "Inspelningen misslyckades pga för liten lagringsplats". Inbillar mig att Drömlådan inte förstår VARS den skall spela in TV-programmet...? Men hittar heller ingenstans där jag kan berätta för drömlådan vars den skall spela in.
(Har delat ut mappen x:\dreambox med resursnamnet dreambox och i denna mapp återfinns en mapp som heter movies - i "filläge" på dreamboxen återfinner jag denna mapp under "harddisk" bredvid "root" samt under "root/hdd")
tror du skrivit fel. testa "movie" istället för "movies".
filerna sparas i mappen /media/hdd/movie
och även /hdd/movie är lixom länkat emellan där.
för övrigt tror jag man ska lägga mp3or i en mapp som heter "music" för att dreamboxen ska hitta dom bäst.
Dreambox 800HD PVR flash: - LT5 SP6 - USB barry allen: n/a
Dreambox 7020Si PLi® Jade Final
Dreambox 500-S PLi® Jade MaxVAR
Samsung 9500 VIA CI -EMU
MP3.5 Usb firmware 4.2
stab- HH120 usals