-
Seniormedlem
Det man iaf kan säga är att cs inte kräver någon som helst kapacitet varken nät eller cpu/minne/annat.
-
Färsking
Tanken var mest på hårdvaran.
Finns det tillräckligt med anslutningar, eller går det att förgrena utanför. Men det viktigaste var att routern inte blir flaskhals i förhållande till modemet (då med avseende på vanligt internetanvändande utöver CS).
-
Donator
huawei
Fungerar routern med huawei usb-modem?
-
Seniormedlem
Det går att utöka antalet usb-portar med en hubb - Ja.
Jag har själv kört dubbla phoenix-läsare och ett usb-minne på min Asus wl500gp med hjälp av strömlös usb-hubb från clasohlson - länk
:thumbup:
-
Färsking
@Plow.
Vad jag förstått på annat forum (som jag endast varit gäst på och saknat möjligheten att ställa frågor) så ska det fungera med samma oleg-firmware som gör det möjligt att använda AD-kortläsare mm.
Tänkte att det är många som har routern här och kanske har labbat lite. Det är i mitt fall inget kul och skaffa routern om det blir flaskhals på den eftersom jag endast kan få bredband via mobila nätet, USB-portens hastighet i sig har ju högre hastighet än exempelvis 14,4Mb/s.
Taggar för det här ämnet
Behörigheter för att posta
- Du får inte posta nya ämnen
- Du får inte posta svar
- Du får inte posta bifogade filer
- Du får inte redigera dina inlägg
-
Forumets regler