Jag vet inte hur jag ska tolka svaret- citat-"Som sagt tidigare kan du inte få gryning bild om du enbart kör scart till TV:n"- slut citat.
jag skulle vilja påstå att så är visst fallet här. Jag böt ju scartkabeln som följde med viasat-boxen till en med bättre kvalitet, och då fick jag ju bättre bild, men fortfarande lite grynig.
Och dessutom är det ju som jag skrev tidigare, jag har ju fortfarande boxerabbonemang kvar och kan därför jämföra bildkvaliteten mellan dessa båda abbonemang, och med boxer har jag en perfekt bild på alla kanaler, så något måste vara galet här.

Men nu har jag en annan fråga- kan jag byta boxen (viasat:s) för att se om det blir någon skillnad? jodå jag vet att kortet är kopplat till mottagaren, men jag undrar om man via viasat kan byta boxen till ett annat fabrikat för att utesluta fel på boxen. Den box som följde med kanske inte är av bästa kvalitet.
Jag frågar här istället för att sitta i viasat:s kösystem flera timmar, ni på forumet är ju duktiga på allsköns frågor.
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: