Resultat 1 till 10 av 16

Ämne: installera mgcamd 1.29a i 200s

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Förvirring.
    Du har helt rätt.På Fantacy teams sida så avser dom cubecafe 250 under rubriken Cubecafe images inte 200.Fantacy har ingen updated 200 image.Den senaste är 2,9d.Den har en emu install panel men jag är osäker på om den fungerar då dom bytte server för ett tag sedan och vet inte om dom uppdaterat scriptet med den nya update servern.
    Raspberrypi Oscam
    Vu+solo2 oscam
    Vu+duo mgcamd

  2. #2
    mm, nu är jag på ruta ett igen.
    men hittade några misstag, jag hade annorlunda filrättigheter på newcamd.list och newcs.xml. jag ändrade det utan att det blir något skillnad. Vet någon om det ska in några mgcamd filer på något annat ställe än /var ? kanske jag missad något sånt.

    jag hittade en drös med filer som kändes väsentliga i /tmp
    nope ingen framgång där inte.

    Felet låg i att routern delade ut ett ipnummer som inte fanns i rangen (?) jag kunde arbeta med pceditor via lan men sen var det tydligen stopp. När jag gått in i systeminställningar>>IP inställningar och förnyat/Submit så fick den ett aktuellt ipnummer och gick igång.

Liknande ämnen

  1. Svar: 0
    Senaste inlägg: 2010-05-23, 13:40
  2. Installera äldre mgcamd i AZ-Box
    Av greven71 i forum AzBox
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2010-05-08, 08:42
  3. Mgcamd går inte att installera
    Av ante_olsn i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2010-04-17, 13:31
  4. Installera mgcamd 1.31
    Av Hiren i forum Dreambox
    Svar: 7
    Senaste inlägg: 2008-11-19, 17:52
  5. Svar: 7
    Senaste inlägg: 2006-03-15, 21:56

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss