Egentligen behövs ej någon ny box införskaffas när DVB-T2 tekniken kommer. Om du har en mpeg4 DVB-T box , behöver du bara skruva upp boxen, dra ut DVB-T tunern och sätta i nya DVB-T2 tunern, och så krävs det en uppdatering av programvaran/drivrutin till den nya tunern i boxern.
Detta om endast om tillverkarna har varit smarta att använda plug 'n' play tuners. Annars blir det svårt att byta ut tunern.
Men tillverkarna ska ju tjäna så mycket pengar som möjligt så dom gör en ny box med denna nya teknik och sätter ett högt pris.

Dreambox kör med plug ' n' play tuners, så då är det bara köpa en dvb-t2 tuner när den kommer, och att dom släpper en uppdatering av programvaran som stöder nya DVB-T2 tunern.