Hmmm.
Jag körde ett tag med tvillingkort & då en box i stugan (utan telefon), funkade utan problem. Ringde faktiskt och hörde med ViaFnatt, och de sa precis som du säger "Boxarna MÅSTE vara inkopplade på telefon-nätet". Ringde igen ett tag efter jag fått boxarna och vill få en uppdatering-signal till stugan, fick den på en gång. Då frågade jag hur det kunde komma sig att boxen funkade TROTS att jag inte hade telefon i stugan killen på Via muttrade något om PPV då.
VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
Linux rules!
VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero
Låter bra det där. Testar nog att teckna ett tvillingabb då.
Elakt av viasat att ljuga sådär bara![]()
Förut så var det i alla fall för att Ticket funktionen skulle funka då boxen ringde upp viasat via telenätet för att köpet skulle gå igenom, idag beställer man väll via hemsidan ? (Det gör man på CD i alla fall)
har 4 kort från viasat på fyra olika platser funkar perfekt, så är man fyra o dela priset med hehe
Du kan alltid säga upp ditt tvilling ab den är inte knuten,bara huvud ab är knuten.Mvh Ibi
Vill skaffa en mottagare med hårddisk för viasat och frågade om de hade några erbjudanden nu.
Fick till svar att om man tecknar tvilling (89/mån + 290/år korthyra) så får man köpa en box för 495.
Fick dock inte klarhet i hur länge man var tvungen att köra tvilling i så fall.
Är det någon som vet?
Eller kan man göra en fuling och säga upp det månaden efter, bara för att få boxen "billigt"?
Det vett jag inte om du kan skaffa hårddisc boxen med en tvillings abb, ofta ärbjuder de bara vanlig enkel box.Men skaffar du huvud abb med hårddisc boxen så det går nog.Mvh Ibi
Även om det Viasat skriver uppfattas här som dravel, krävs det inte mycket till uppdatering i boxarna för att de ska kunna kontrollringa Viasat vid användning av tvillingkort. Den funktionen finns t.ex. i Brittiska NDS-boxar och vad säger att den inte skulle kunna finnas eller användas i Viasats NDS-boxar???
Om de inför dylik funktion skall fanimig Viasat stå för mitt telefonabbonemang.