Resultat 1 till 10 av 13

Ämne: problem med adsl

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    ozzmosis, beror på lite vad du har för utrustning.

    Förmodligen måste du "konfigurera" modemet rätt för att det ska funka. Speciellt om det är ett "rent" modem och ingen router osv.

    I dreamboxen kan man säkert aktivera automatiska inställningar på det mesta, precis så som det fungerar i linux osv.

  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Apr 2005
    Inlägg
    435
    Tackad
    21 gånger
    har samma problem med två dm500c löste det genom att köpa en switch och koppla melan routern och boxarna tror det beror på att min gigabit router hadde svårt att ställa ner hastigheten mot boxarna det funkar iaf kanon med en switch i mellan.

  3. #3
    Seniormedlem BenkeBuss avatar
    Reg.datum
    Feb 2003
    Inlägg
    387
    Tackad
    2 gånger
    Citat Ursprungligen postat av joxen Visa inlägg
    har samma problem med två dm500c löste det genom att köpa en switch och koppla melan routern och boxarna tror det beror på att min gigabit router hadde svårt att ställa ner hastigheten mot boxarna det funkar iaf kanon med en switch i mellan.
    Jag har en DM8000 och den var det inga problem att koppla på en D-Link gigabit router.... (som info bara)

Liknande ämnen

  1. ADSL problem
    Av razorx i forum Övrigt
    Svar: 11
    Senaste inlägg: 2009-10-09, 22:08
  2. adsl 2
    Av larsjon i forum Övrigt
    Svar: 13
    Senaste inlägg: 2005-08-24, 10:02
  3. Fel i Telia adsl
    Av ekno_ i forum Övrigt
    Svar: 12
    Senaste inlägg: 2005-02-28, 14:42
  4. adsl fråga
    Av axl i forum Övrigt
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2004-09-23, 08:08
  5. PEI is FASTER than ADSL.
    Av Johan i forum Övrigt
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-05-07, 19:20

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss