Resultat 1 till 10 av 1681

Ämne: Kinesiska dreambox?

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    razorx
    Gäst
    Citat Ursprungligen postat av Mike T Visa inlägg
    Jag köpte en klon att ha i gästrummet. Men den hade ett gammalt sim i säg. Jag kontaktade säljaren och fick ett nytt Sim 2.01. Flashade i sim201e-75-LT-Sixth-dm800-20100114

    Men boxen verkar jäklas med mig. DREAM MULTIMEDIA står med stora bokstäver i displayen och inget mer händer. Startar jag om boxen typ 10-20 ggr så kan bootloader #15 dyka upp med dhcp texten. Så då verkar den gå lite längre.
    Flashade då in bootloader #70 som de säger att man skall på vissa forum, så funkar det ibland att starta upp boxen helt. alltså inte alla gånger utan ibland kommer den där jäkla DREAM MULTIMEDIA texten och stannar vid den. Riktigt skumt då jag trodde nytt sim skulle funka.
    Har provat att uppdatera SIM:et och den säger att det redan är 2.01. Det är det sim:et med en bula på.
    Provade även ett ytterligare sim, men samma symptom. Skumt. Skiljer sig det nå mer hårdvarumässigt än Sim:et för att få den och funka med en senare bootloader?
    Vissa kloner verkar ha problem att acceptera sim2.01 och fungerar efter man flashat bl70 din verkar dock kinkigare. Om du inte bryr dig om vad som står vid boot utan bara vill ha en fungerande image med senaste drivers ochDVBSub, så tycker jag du ska stoppa tillbaka ditt sim1 och flasha boxen med någon av "Dream Teams" images. Finns att hämta här http://dreamboxsweden.com/index.php?part=menu3=eng1

  2. #2
    Medlem
    Reg.datum
    Sep 2008
    Inlägg
    103
    Tackad
    6 gånger
    Citat Ursprungligen postat av razorx Visa inlägg
    Vissa kloner verkar ha problem att acceptera sim2.01 och fungerar efter man flashat bl70 din verkar dock kinkigare. Om du inte bryr dig om vad som står vid boot utan bara vill ha en fungerande image med senaste drivers ochDVBSub, så tycker jag du ska stoppa tillbaka ditt sim1 och flasha boxen med någon av "Dream Teams" images. Finns att hämta här http://dreamboxsweden.com/index.php?part=menu3=eng1
    Okej tack för svaret. Men om man nu stoppar in bootloader #70 efter ha flashat en senare image med en senare bootloader, så tappar man väl alla fördelarna med de senare bootloaders väl? Inte bara att det står annorlunda vid uppstarten eller menar du att den har samma funktioner som ex en bootloader #76 fast det står #70 vid uppstarten? Verkar lite skumt, men isådana fall så är det ju helt okej för min del

Liknande ämnen

  1. Kinesiska originalboxar :-)
    Av Dandyn i forum Dreambox
    Svar: 25
    Senaste inlägg: 2012-11-02, 22:36
  2. DM800 Kinesiska kopior hänger sig
    Av Stenzolid i forum Dreambox
    Svar: 12
    Senaste inlägg: 2012-07-23, 19:25
  3. Kinesiska kopior av Iphone, HJÄLP
    Av CharlieX77 i forum Övrigt
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2010-09-05, 05:41
  4. Streama från dreambox till dreambox
    Av Butcher76 i forum Dreambox
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2009-11-25, 10:12
  5. Svar: 2
    Senaste inlägg: 2006-11-15, 16:18

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss