Resultat 1 till 10 av 10

Ämne: SmartWi är olaglig!

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    diablo wifi har inte olaglig programvara från början vad jag förstått utan det är nåt man måste flasha dit själv...
    så det blir samma som med dreamboxen...
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Mar 2005
    Inlägg
    169
    Tackad
    16 gånger
    Blir det inte lite samma sak som med Smartwi ?
    I domen har Smartwi ansetts vara olaglig avkodningsutrustning eftersom den kan användas för att kringå programleverantörernas begränsning i avtalet ( ett kort en mottagare ). I domen säger man också att även om det finns lagliga sätt att använda produkten ( ett antal operatörer som tillåter det ), så är den huvudsakliga användningen i Sverige inte förenlig med operatörernas avtal och alltså olaglig.
    Vidare finns en utvikning om att programkort av TV-rättighetsskäl inte säljs till personer som bor i "fel" geografiskt område och att man inte kan hänvisa till dessa bolags avtal.

    Man har i domen konstaterat att Boxers avtal för korttidskort inte förbjuder cardsplitters, men kostnaden för att använda korttidskort är högre än för ett vanligt abbonemang och det är därför orimligt att kunder skulle köpa Smartwi för att enbart använda på det sättet.

    Applicerat på Diablo WiFi så blir det ungefär så här:
    Den säljs till ett högre pris än en vanlig CAM, alltså är det orimligt att tro att kunder köper den för att använda som en vanlig CAM på avtalsenligt sätt.

    Detta är bara början, med den domen i ryggen och ungefär samma motivering kan man snart ge sig på Dreambox-säljare i Sverige.

    Det fula med allt det här är att man använder sig av marknadsdomstolen, vars beslut inte går att överklaga. Företagen döms inte till något straff, enbart ett förbud till försäljning ( vid vite ), och jag antar att det är det som gör att det inte behöver finnas någon procedur för överklagan. Att företaget får betala motpartens processkostnader är inte att se som böter tydligen, även om dessa i de flesta fall är åtskilliga hundratusen.

    Det som skulle behövas är en riktig rättslig prövning ( tingsrätt, hovrätt osv ), där det fullständigt klarläggs vad som är att avse som olaglig avkodningsutrustning. Som det är nu så är det upp till marknadsdomstolen att göra den tolkningen och i kampen mellan små fåmansföretag och de stora operatörerna så verkar marknadsdomstolen redan ha valt sida, kanske baserat på vilka gamla kompisar man hade sedan studietiden eller vilka som bjuder frikostigast.

Liknande ämnen

  1. CD HD +smartwi
    Av elvings i forum Övriga mottagare
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2010-01-02, 19:56
  2. nya hd box+smartwi
    Av greven i forum Com Hem
    Svar: 6
    Senaste inlägg: 2008-08-20, 15:05
  3. SmartWI
    Av khasim i forum Com Hem
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2006-03-11, 11:00
  4. Svar: 5
    Senaste inlägg: 2004-09-09, 12:02
  5. Dreambox olaglig????
    Av mattiss i forum Övriga mottagare
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2003-10-21, 19:53

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss