40hz, det är sant. Men man tål ganska mycket skit från nätet om man kör med en 230v till 230v transformator, dom är inte så billiga dock.

mr-richard, den här köpte jag förut från direktronik (vart man får tag på den numera vet jag inte). Jag har bara 100Mbit lan så det funkar. Sedan har jag också åskskydd (ungefär den du länkar till) framför adsl modemet och efter den kör jag med LAN skyddet.

http://www.patton.com/products/produ...ail.asp?id=131

Den du länkar till bör kunna skydda dig ganska bra, och är du nojig när det gäller datorutrustningen och annat så kan du skaffa en isolationstransformator. Den orkar dock inte driva allt för mycket på sekundärsidan.

https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa...2-03&toc=18896

En sådan installerade jag på en anläggning med TV-utrustning då det ofta kommer åska som ger skit på elnätet höst och vår, tack vare den har dyr utrustning klarat sig, och tidigare utan denna så gick det sönder skit. Så har redan sparat in pengarna många gånger om. Man måste försöka göra något om bor i område med mycket åska som kan ge störningar på telenätet, samt skräp på elnätet.