Resultat 1 till 10 av 39

Ämne: 2 LNB Thor och Sirius, hjälp uppskattas.

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Citat Ursprungligen postat av DennisOlof Visa inlägg
    Shabo, nja svårt och svårt, lite krångligt men inte mer än så.

    Om du sätter t.ex. snöre från varje LNB till mitten av parabolen, antar att en parabol sitter monterad i mitten, då ska vinkeln längst in vid parabolen vara 6 grader. Alternativt kan du ta en pappskiva och rita av.

    Men visst kan du gå till butiken, dom kommer nog inte skratta åt dig, det är ju bara bra om dom kan kolla att det verkligen är en 6 graders grej du har. Sedan att du skaffade dig ett monoblock är bra för det är just det som är grejen, bara man får in Thor på rätt LNB så får man automatiskt in viasat på den andra. Det som är tanken bakom dessa produkter.

    Då slipper man även krångla med mätinstrument och klarar sig med t.ex. en dekoder samt TV och att någon kollar hur signalnivån blir på TVn när den är igång. Det finns ju monoblock med 3graders skillnad, dom kanske har gett dig fel produkt. Det är iofs vanligare med 6grader eftersom just viasat och CD är mest intressant här i norden.
    Har ingen monoblock. Kör med två lnb och lnb-hållare.(?)
    tallriken är triax td64, hållaren en duo block för td-tallrikar. LNBerna är några universal 0,3db.

  2. #2
    Sedär ja. man fick gå hem med samma förbannade skit man gick dit med.

    Enligt snubben var det på gamla tallrikar man hade 6 graders lnb-hållare på. på nya skall det vara en annan form på tallriken som gör att denna med 3 grader skall fungera.

    Jag tycker det låter som en massa Bullshit. Jag får ju in thor med jättebra signal, men sirius var inte mycket att hurra för.

    Vad skam skall jag ta mig till? jag skruvar snart ner skiten och lägger utanför deras dörr... förbannade idioter.

    skall det verkligen vara så svårt att få en tallrik som tar in thor och sirius så att jag kan se på tv? detta verkar ju helt sanslöst.

Liknande ämnen

  1. HD-picons för Thor 0.8 och Sirius 4.8
    Av Ducce i forum Dreambox
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2010-05-30, 11:23
  2. Thor/Sirius-utrustning
    Av Blixten1 i forum Viasat
    Svar: 17
    Senaste inlägg: 2010-04-24, 11:32
  3. Parabolantenn - Thor 1/Sirius 4
    Av follo1992 i forum Viasat
    Svar: 18
    Senaste inlägg: 2009-10-11, 20:39
  4. [LÖST] Thor och Sirius! Hur gör man??
    Av Ec0113 i forum Övrigt
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2003-12-22, 13:46
  5. En snabb fråga, hjälp uppskattas.
    Av Dented i forum Boxer
    Svar: 7
    Senaste inlägg: 2003-04-17, 20:12

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss