razorx, det låter mest troligt, fråga då vad det kostar att "byta" din teleledning. Ofta så finns det flera ledningar lediga i en stamkabel som dom kan prova tills dom hittar en som är mycket bra kvalite.
Så var det när jag körde på ISDN, då fick dom leta och hittade en kabel som hade tillräckligt hög kvalite för att fungera på ISDN, numera kör jag ADSL på den men allt funkar bra.
Sedan är det sällan dom behöver byta en hel kabel utan det mest troliga är kabel från någon anslutningspunkt som är dålig och att dom kan byta å köra på en annan kabel så kommer dina problem försvinna.
Sedan är ju frågan vad det kostar, man kan hoppas att det är gratis men jag skulle ändå vara villig att betala, det går ju inte använda bredband om modemet hoppar upp å ner som en jojo.
![]()