Provade precis Newcs->Mgcamd och det funderade inte, verkar som det är Oscam som gäller som klient?
Provade precis Newcs->Mgcamd och det funderade inte, verkar som det är Oscam som gäller som klient?
Alla frågor/problem som ni har angående servern kan ni ställa till mig via pm. Övriga frågor ska ställas i forumet under respektive avdelning.
Newcs->Oscam (dm800) fungerade inte heller :/
Alla frågor/problem som ni har angående servern kan ni ställa till mig via pm. Övriga frågor ska ställas i forumet under respektive avdelning.
Såg något inlägg att Acamd med MP fungerar, men det var mot OSCam.
Jag får det inte att fungera med Newcs1.67 + CPS + Acamd.
Kan vara CSP som ställer till det.
OSCam (Omnikey Cardman 3021), TVheadend på Debian10 (1xTBS6984), Kodi på Sony KD-65XH9505.
Jag plockade upp min gamla hyro 9900hd för att testa. Dock har jag inte anmält till boxer ang mpeg4 kanelerna. Men jag fick det inte till att funka. Körde både mot csp 090 och direkt mot newcs 1.67. Det dumma är dock att jag för tillfället inte har nån tv-antenn, utan få köra på en "bordsantenn", så det är även vissa mpeg2 kanaler som inte heller funkar. Så det är lite för många felkällor för att dra nån slutsats.
Det man inte vet, har man ingen aning om!
Jag kör med Hyro 9900hd box Sat+Terrest funkar klockrent alla Boxer mpeg4 kanalerna givetvis inte hd t2 mot min Csp 9,0 med newcs 1,67
som har en ad teknik läsare orange färgad, och nema problema.
jag har det nya mpeg4 kortet ca 8-9 mån gammalt om det har nån betydelse.
SEE YA M8
Hyros egen dvs Newcamd
SEE YA M8
Nu har jag oxå reggat mitt kort för mpeg4 och fått det uppdaterat, tog en kvart, sen hoppade allt igång. Så nu funkar mpeg4-kanalerna i hyroboxen.
kör som sagt, newcs 1.67 och csp 090r57.
Det man inte vet, har man ingen aning om!
Så bara man reggar sitt mpeg4 kort så kan man köra vidare med kortdelning som vanligt, det är inga problem eller ?
Umm har jag missat något? Behövs inte AES nyckeln längre?
Man kan nu mera köra MPEG-4 kanalerna med NewCS, D.v.s. tidigare lösning Alex CS till box eller MPEG-4 CA-Modul är altså inte ett måste längre?
Samma som pratades om tidigare vad det gällde OSCam (med AES key) gäller inte längre?
Enda kravet nu är då att man har reggat sitt kort? Eller har jag missförstått allt?