Resultat 1 till 10 av 153

Ämne: Avkodning av de nya mpeg4-kanalerna

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Medlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    47
    Tackad
    6 gånger
    testade med en orginalbox nu
    mpeg-4 kanalerna går och jag har inte registrerat kortet

  2. #2
    Reggade kort för Mpeg4 - vissa av kanalerna Axess, 7 och TLC funkar medan andra inte, ex BBC World.
    Kör med newcs 1.67, eyetvcamd och EyeTV och får med denna setup bild men inget ljud.
    Test med inspelning av Axess med MyTheatre + acamd ger dock inspelning som funkar bra, inkl ljud, med ex VLC på Mac...

  3. #3
    Man får tänka på att alla kanaler inte sänder dygnet runt. BBC World sänder 14:00 - 02:00. Så att man inte får för sig att vissa kanaler inte funkar. Kanske är så att de inte sänder tiden man testar. Det står för varje kanal på boxers hemsida.

  4. #4
    ...jepp, det gäller att ha lite tålamod verkar det som, nu en bra stund efter att de andra kanalerna funkade så kickade även
    BBC igång. fast hur kul det nu är utan ljud?

  5. #5
    Hmm.. tror ni att de kör med nyckeln för HDTV-kanalerna via DVB-T2? Har nämligen ett kort på ingång.

    Jag har ju en MPEG4-modul som jag köpte när mpeg4-lanserades.
    Nu verkar det som att man behöver en ny modul för DVB-T2 och den måste stödja ci+
    Det låter inte som att HDTV-kanalerna kommer att fungera med OSCAM som det ser ut idag?
    Senast redigerad av Orka den 2010-12-30 klockan 00:18.

  6. #6
    Citat Ursprungligen postat av mikenomad Visa inlägg
    ...jepp, det gäller att ha lite tålamod verkar det som, nu en bra stund efter att de andra kanalerna funkade så kickade även
    BBC igång. fast hur kul det nu är utan ljud?
    Du behöver en audio-decoder som klarar HE-AAC, vilket är vad MPEG-4 kanalerna i sverige sänder. SVT HD-kanalerna sänder även parallellt AC3.
    Så det har inte med dekrypteringen att göra om man inte får ljud. Har man bild så har man också hela dataströmmen dekrypterad. Sen måste man ha rätt dekoders för de format som används.

  7. #7
    Medlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    47
    Tackad
    6 gånger
    ja nu har Boxer ändrat nått
    för nu funkar även gamla viaccess moduler med mpeg-4 kanalerna

  8. #8
    Citat Ursprungligen postat av Barsk Visa inlägg
    Du behöver en audio-decoder som klarar HE-AAC, vilket är vad MPEG-4 kanalerna i sverige sänder. SVT HD-kanalerna sänder även parallellt AC3.
    Så det har inte med dekrypteringen att göra om man inte får ljud. Har man bild så har man också hela dataströmmen dekrypterad. Sen måste man ha rätt dekoders för de format som används.
    Jo, något strul är det med dekrypteringen. Förmodligen är det eyetvcamd som spökar. Som jag skriver tidigare i denna tråd har jag ljud på mpeg4-kanalerna i Mediaportal med acamd, men inget ljud i EyeTV som får sina nycklar från samma server och samma kort. Däremot fungerar mpeg4-kanalerna klanderfritt även i EyeTV om jag stoppar kortet i en cam och stoppar camen direkt i min EyeTV 410. Men då blir jag så klart utan betalkanaler i MediaPortal

  9. #9
    Jag kör OSCam, Tvheadend och XBMC. Har bild men inget ljud. Misstänker att det är XBMC som inte fixar ljudet. Skall undersöka närmare...

Liknande ämnen

  1. Ej avkodning när jag byter kanal.
    Av John_Doe i forum DGStation
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2010-08-10, 10:37
  2. Pajad avkodning
    Av Jester i forum DGStation
    Svar: 6
    Senaste inlägg: 2008-01-11, 15:37
  3. [LÖST] avkodning med datorn
    Av !psychodad i forum Viasat
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2003-04-11, 08:00
  4. [LÖST] avkodning med datorn
    Av !psychodad i forum Canal Digital
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2003-04-11, 07:58

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss