-
Tja, Trimax mätarna är ganska bra, priset inte för högt. Finns att köpa på e-bay. Den har DiSEqC styrning men de flesta instrument har inte någon form av passthrough eftersom du får allt som behövs på instrumentet. Den visar också fria icke krypterade kanaler. Tror inte den klarar mpeg4 på SDTV kanaler om det finns på satellit (vet inte) samt inte HDTV. Finns mätare som heter satlink som liknar Trimax men enligt mig är den inte riktigt lika bra, saknade några viktiga funktioner om jag inte minns fel.
Finns lite olika versioner och pris.
http://www.trimaxmeters.com/
-------------------------------
Här är en satlink variant
http://www.youtube.com/watch?v=jGDKb...eature=related
Trimax varianten
http://www.youtube.com/watch?v=5VEVDt0SwWU
-------------------------------
Trimax tycks vara enklare att uppdatera mjukvaran på om det behövs och mindre rörigt på internet när det gäller information om mätaren och annat. Ganska viktigt. Skillnaden mellan de två mätarna är mycket liten. Kör på trimax säger jag.
Jag har själv en emitor satlook men det var för att jag fick den billigt för fleratlet år sedan, annars hade jag lätt skaffat en sådan mätare (kanske kommer göra det), eftersom den jag har är inte speciellt smidig och attans seg.
Taggar för det här ämnet
Behörigheter för att posta
- Du får inte posta nya ämnen
- Du får inte posta svar
- Du får inte posta bifogade filer
- Du får inte redigera dina inlägg
-
Forumets regler