Resultat 1 till 10 av 18

Ämne: DB 7020Si ligger i koma med två prickar/fyrkanter på displayen.

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #18
    Färsking
    Reg.datum
    Mar 2009
    Inlägg
    9
    Tackad
    2 gånger
    Jag har tittat runt på nätet och hittat nya nätaggregat till försäljning. De flesta länkarna pekar på samma fel nämligen säkringen. Men den som sitter i kortet fungerar bra men samtidigt utgången på DC sida är 0V. Benet på kondningen som syns i Bild 2 har jag temporärt fixat efter att det var helt sönderbränt. Mätningen på komponenten (se bild 4) visar en oändlig motstånd/avbrott, skall det inte vara tvärtom (om denna också är en fuse)? Kretskorts layout/utformning stämmer till en stor del i enlighet med din beskrivning.
    Här är i alla fall några bilder på kortet.

    Hej Quazzi, Det kanske trots allt inte är så dumt att skaffa sig en extra , vad/hur har du tänkt dig?
    Bifogade bilder Bifogade bilder

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss