-
Swedane, om ni har "3 hål i väggen" så ska alla i området ha just TV-uttag med 3-hål. Då ska man kunna köra bredband och allt via Comhem.
Om jag inte minns fel så måste man ha en uppgraderat nät för att kunna ta emot hela Comhems utbud, (antar det går utan denna uppgradering) men det kan vara så att dom inte kan garantera att alla kan ta emot om inte nätet är uppgraderat. Dvs en form av säkerhet från Comhems sida att alla kan ta emot. Antaligen har dom en lista över alla TV-nät som inte är uppgraderade, men det borde var det vid detta laget, kan finnas en del BRFer som inte uppgraderat.
Eller så var det bara kundtjänst som gjorde bort sig. Vänd dig till värden och fråga dem, det där problemet påverkar ju inte bara dig, det ligger i värdens intresse att allt fungerar som det ska. Kanske en miss att Comhem inte vet att nätet är uppgraderat ?
Taggar för det här ämnet
Behörigheter för att posta
- Du får inte posta nya ämnen
- Du får inte posta svar
- Du får inte posta bifogade filer
- Du får inte redigera dina inlägg
-
Forumets regler