Resultat 1 till 10 av 15

Ämne: Korta bildstörningar på kodade och fria HD kanaler med DM8000HD

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Apr 2010
    Inlägg
    1 734
    Tackad
    105 gånger
    Har rotat lite; har kanske inte hittat den fullständiga anledningen, men kanske... "Der MPEG Stream ist in Blöcke unterteilt und da wo ein anderer Receiver auf den Anfang des nächstens Blockes wartet, decoded die Dream auch schon den "Restblock"Dadurch kommt das Bild sehr schnell,aber es Ruckelt dann eben einmal heftig.
    Wenn du aber vorher einen anderen Sat Receiver hattest,dan weist du ja von was ich spreche.Ich hatte einen Humi 5400,lahme Umschaltzeit aber dieser markante Ruckler war nicht da..."

    Dina Dreamboxar reagerar snabbt på kanalbyten, men bilden fladdrar tills dess att strömmen av de block som sändningen är uppdelad blir stabil. Min teori är att dina mottagare inte gör detta enbart vid kanalbyten utan varje gång en störning kommer. Tunerdelen i dina mottagare är alltså FÖR känsliga. Den lilla skiftningen i ström/spänning i LNBt räcker för att signalen skall störas.

    Tyvärr tror jag att det innebär att du får ha en parabol per mottagare.

    Slakta gärna min teori

  2. #2
    Medlem
    Reg.datum
    Apr 2006
    Ort
    Grödinge
    Inlägg
    144
    Tackad
    2 gånger
    Du är inne på något som är nära sanningen. Har själv också skrivit ett inlägg på Dream Multimedias supportsida och väntar svar från dom. Antar att dom svarar något liknande. Tack för ditt inlägg och arbete. Kommer du på något mer om mitt problem hör gärna av dig.

  3. #3
    Medlem
    Reg.datum
    Apr 2006
    Ort
    Grödinge
    Inlägg
    144
    Tackad
    2 gånger
    Är inne på det som "Schwede30" redan varit inne på nämligen "jordning". Inget av min utrustning såsom TV, DM8000HD, DiseqC switchar, LNB samt parabol/maströr är förbundna med elsystemets skyddsjord. Vet inte hur andra har gjort men jag tror att de flesta inte tänkt på detta eller så har de det och har därmed inga bildstörningsproblem. Jag har planer på att jorda min parabol och maströr via jordkabel till en jordskena i marken och till samma jordpunkt ansluta kabelskärmen på några av koaxialkablarna och därmed är iom detta hela kedjan jordad. Vet inte om detta kan lösa mina problem, men ur åsksynpunkt är detta nog något man bör göra. Alternativt ansluter man jorden till elsystemets skyddsjord (gul/grön kabel). Någon som vet har påstått att man bör ha jorden avskild från elsystemets skyddsjord och i stället jorda maströr via jordspett i marken vad gäller TV, satellitmottagare och antennutrustning. Utöver detta tänkte jag koppla in all min TV/satellit utrustning via grendosor med inbyggda nätfilter som jag beställt. Sedan är frågan om man verkligen behöver en "galvanisk avskiljare" på F-kontakter på ingångarna till satellitmottagare. Kanske även antenningången för markbunden antenn (DVB-T) behöver detta. Synpunkter på allt detta enl ovan?
    Senast redigerad av perahl1 den 2011-08-18 klockan 08:46.

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss