Resultat 1 till 10 av 86

Ämne: Vtuner (Virtuell tuner)

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #11
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Jan 2009
    Inlägg
    145
    Tackad
    6 gånger
    Börjat greja lite men får inte till det med vtuner klient på lin dm800se.
    Har nu installerat ipk-filen. Får dock inte upp en extra tuner. Vad krävs mer efter jag installerat pluginet. Ser vtuner bland mina andra plugin på boxen.

    Ändrar ip-nummer i filen /etc/vtunerc.conf men upplever att ändringarna inte slår igenom utan allt ser ut som innan om man öppnar pluginets gui med boxen.

    Om jag sen skulle lyckas med att få in så boxen använder 2 tuners. Hur får jag då in min servers kanaler? Gör jag en kanalsökning eller behöver jag dennes lamedb och kanallistor?

    Hur har du konfat serversidan?
    Är de verkligen tänk att kunna köras över internet lr måste man sätta upp en vpn-lösning?
    Utan VPN, vad är de som hindrar vem som att vara klient åt min server?

    Ngn vänlig själ som kan leda mig i rätt riktning?
    Senast redigerad av murre87 den 2011-11-10 klockan 15:32. Anledning: Fler frågor..

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss