Börja med att bestämma vilken DVB-C (kabeltv) box du kan tänka dig att använda. Vilka krav ställer du på boxen, vad vill du kunna göra?
Exempel:
- Se HD kanaler
- Spela in
- Flera mottagare
osv.
När det gäller att sätta upp eller ansluta till en server för kortdelning så finns flera möjligheter. Kolla under Cardsharing för tips. Några vanliga server/klienter är:
newcs (server) --> newcamd/mgcamd (klient)
oscam (server) --> newcamd/mgcamd (klient)
Finns mycket info om både att sätta upp en egen server, men även vad som ska finnas i din Dreambox för att ansluta mot en befintlig kortdelnings server. Viktigt att tänka på att all information är exempel. Vill du ha hjälp är det enklaste sättet att börja läsa in dig på de olika server/klienter man kan anväda, för att sedan ställa dina frågor under Cardsharing då du håller på att konfigurera för att visa loggar m.m vid problem.
Finns även lite färdiga guider på forumet under Guider för ex Oscam eller Newcs
Om det är hur en Dreambox fungerar som du undrar så ställ gärna gärna dina frågor här så ska jag försöka besvara detta.