Undrar oxå vad Highpassfiltret skall användas till. Har just fått min nya box, och tänkte köra DVB-S o DVB-T. Dock hittade jag några som skrivit att DVB-T delen i burken inte fungerar på svenska DVB-T? Någon som vet om det stämmer??
Undrar oxå vad Highpassfiltret skall användas till. Har just fått min nya box, och tänkte köra DVB-S o DVB-T. Dock hittade jag några som skrivit att DVB-T delen i burken inte fungerar på svenska DVB-T? Någon som vet om det stämmer??
Tack Crille. Låter lovande. Anledningen för min fråga var att http://internetshopping.se/?category...item_id=305129 skrivit att DVB-T enbart funkade på asiatiska marknaden.....Vilket lät kn epigt... så tack för klarläggandet.
Jag har även läst två olika inlägg om att man kan/kan inte titta på en DVB-T kanal och streama eller spela in en DVB-S samtidigt. Hur är det med den saken? På min gamla 800HD kan jag spela in en kanal och titta på en annan som ligger på samma MUX. Här har vi ju tre antenningångar. Hur är det? Går det att köra två parallellt? Och när ska filtret användas....?
filtret vet jag inte, bara en ingång på tunern aktiv åt gången, i övrigt funkar det med samma transponder som förut
Skall beställa 2 stk Sunray 4 (inkl disk) från Mixeshop nu, dock tycker jag att en del avgifter är lite tråkiga. Se nedan.
Item total $556.42
Tax $22.26
Shipping and handling $63.50
Total $642.18 USD
Får bland annat betala dubbel frakt för att det är två varor, är det någon annan som stött på detsamma? Och vad är det med den här Pay-Pal skatten? Är första gången jag skall använda Pay-pal så är en riktig nybörjare i ämnet.
Tack för er tid!
Hej
Undrar om sunray 4 klarar att hantera hd kanaler (Sat)samt om den är 3d ready? Dm800 se hd orginal är det då jag har en sådan hemma men tycker att den är för dyr om man jämför med en sunray 4.
Tacksam för svar.
Senast redigerad av amirsa den 2012-08-07 klockan 13:16.
Hej Amirsa!
Enligt min egen erfarenhet så är det endast CD's HD-kanaler som fungerar, och inte Viasat's. Men det är möjligt att det är en begränsning i den gruppen jag är med.
Personligen har jag endast CD-paketet, och där fungerar alla HD-kanaler klockrent.
Angående 3D-ready så tror jag inte detta, men jag äger ingen 3D-TV så har därför inte haft möjlighet att testa. Tvivlar på det, har aldrig läst något om det.
Frågan är om det är värt att betala nästan tre gånger så mycket för det lilla man ser på 3D. Det är ju upp till var och en
Edit: Jag är ledsen att jag antog att du använde dig av card-sharing, det är det jag svarat på. Jag räknar med att alla Viasat's HD kanaler fungerar om du faktiskt köper paketet. Det ser jag som en självklarhet (det är en HD-ready digitalbox). Som crille44 säger; det är en dm800hdse med plusmeny.
Senast redigerad av Snooby den 2012-08-14 klockan 12:14.
Asså nej viasat hd funkar inte i bara du har ett viasat abonnemang utan jag låste det genom en kille som lånade min viasat box ett tag och så tog han fram min Hw nyckel som jag sedan la in i oscamen. Efter det funkade mina via hd kanaler. Så ja du måste ha ett viasat hd utbud vars kort är kopplat till en box.