Resultat 1 till 10 av 19

Ämne: Problem med anslutning till NewCs med DM800HD SE

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Mar 2011
    Inlägg
    1 292
    Tackad
    139 gånger
    Skumt om man läser det röda, vad hände med mgcamd1.38 ?
    Citat Ursprungligen postat av boviken Visa inlägg
    Hej
    Jag har ett problem jag hoppas att ni kan hjälpa mig med. Jag har investerat i en DM800 HD SE orginalbox och har nu under några timmar försökt att ansluta den mot min DM600 PVR som har Gemeni 4.6 och NewCs 1.65 installerad. jag har kört både med en DM100 och en DM500 utan problem.

    Men nu när jag kör med samma sträng som jag hade i dom boxarna när det gäller Newcamd.list
    och Mg-camd config så fungerade den inte. Till en början var det tänkt att jag skulle göra den nya 800 boxen till server, men 600 har fungerat så bra så den får vara kvar och så kör jag 800 om klient.

    Den nya DM800 har Newnigma 2 ver:3.3.2 installerad samt att jag installerade från IPKG online Mg-Camd 1.38, är det så att denna inte fungerar mot Newcs 1.65?
    Eller har jag missat något i Mg-camd config filen som skall ha en annan inställning?

    Jag har kollat i NewCs web gränssnittet och den kommer inte online var på jag inte har någon bild, Vad har har missat?
    Hoppas på hjälp så jag slipper rycka allt hår jag har, Tack på Förhand

  2. #2
    Beträffande mgcamd 1.38 så har jag testat alla olika versioner och just vid detta tillfälle när jag läste script filerna hade jag 1.35 som jag körde för den har jag på min 100 och 500box.

Liknande ämnen

  1. Svar: 8
    Senaste inlägg: 2011-01-21, 17:53
  2. Svar: 1
    Senaste inlägg: 2007-01-19, 04:26
  3. Konstigt problem men min comhem anslutning...
    Av mdredfox8 i forum Övrigt
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2006-05-29, 08:17

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss