Resultat 1 till 7 av 7

Ämne: IP-TV eller inte?!

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Ska själv ta IP-TV eftersom jag ändå blev sur på att Canal Digital satte igång sitt Paring 16 oktober. Min VU+Duo kommer bli lika värdefull som en skrotbit när fler och fler kanaler kommer följa efter. Sade upp mitt abonnemang bums. Lite synd dock att IP-TV är det mest låsta systemet. Flera steg bakåt i utvecklingen. Två boxar för att titta på en kanal och spela in en annan mm. Fördelen är dock att både Viasat Och C-More körs med samma box fastän det faller på föregående behov av två boxar vid inspelning. Boxer är väll just i dagsläget det mest smidigaste alternativet när det gäller egna boxar?

  2. #2
    Ok, bra info (eller inte egentligen).
    Har haft funderingen på Canal Digital men med pairing så är det inte intressant längre. Ligger fortfarande kvar på Boxer, det funkar bra med allt utom HD kanaler.
    Är nog lika bra att sitta lugnt i båten ett tag till

  3. #3
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    Om kanalerna är icke krypterade via IPTV leverantören, då ska det fungera. Problemet är att man inte kan få krypterade kanaler att fungera då i stort sett de flesta IPTV leverantörer kör med mjukvarukryptering, alltså finns det inte något kort man kan dela på, man blir också bunden till leverantörens boxar. Å andra sidan så har ju IPTV börjat bli ganska bra och boxarna bättre, det tar såklart lite tid. Plus en fördel kan vara att priset för extra abonnemang blir lägre osv. Kostnader för kortadministration osv är ju säkerligen ganska hög.

Liknande ämnen

  1. Kopia eller inte? Hur vet man?
    Av MrStek i forum Dreambox
    Svar: 8
    Senaste inlägg: 2010-10-23, 17:29
  2. [LÖST] Antenn eller inte?
    Av ComhitDala i forum Boxer
    Svar: 7
    Senaste inlägg: 2004-02-14, 13:53
  3. [LÖST] svart eller inte???
    Av pandy i forum Boxer
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2003-12-04, 16:25
  4. au eller inte?
    Av Entusiasten i forum Övrigt
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2003-05-04, 06:24
  5. conax går de eller inte
    Av mr_best88 i forum Canal Digital
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2003-04-02, 16:02

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss