Sidan 2 av 2 FörstaFörsta 12
Resultat 11 till 12 av 12

Ämne: Konstigt ljud via Dreamboxen

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    Har sett det problemet även på nyköpta boxar och det brukar komma om man har dåliga kablar eller om man håller på rör vid dom då den är på. Åtminstone då det gäller äldre boxarna som DM500.
    Egentligen gäller det all form av elektronik att man inte ska hålla på med sladdarna då sakerna är på ifall man är rädd om grejerna. Och som ni kan se i den länkade tråden så är boxen på alltid sålänge sladden sitter i kontakten.
    Standby stänger bara ner själva GUI't (Enigma) ungefär som du skulle stänga av ett program för TV på datorn.
    Dom större boxarna har "Deep Standby" som egentligen är det enda som borde kallas Standby.
    I tråden där står det att det även kan bero på TVn så kan ju vara värt att testa med annan TV och se om felet fortfarande finns där. Vore inte helt otroligt lägnre då jag vet att en del har problem med att TVn stör ut IR signalerna för fjärrkontrollen om den inte står en bit från TVn.
    Men kan ändå vara värt att kolla på en nyare box som DM500HD då det kommer är betydligt bättre bild och kan spela upp dom flesta mediaformat med. Gamla DM500 ligger på gränsen att orka med streaming överhuvudtaget även om det funkar med lite optimeringar av både box och nätverk.
    Senast redigerad av Leatherface den 2012-12-31 klockan 10:18.
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    Har fungerat utmärkt hos mig på DM500 tiden med snabb zapp aktiverat.
    Hos dom som haft problem som jag vet har inte det hjälpt men andra kablar i kombination att låta bli att röra dom då boxen är på har hjälpt dom.
    Det gäller även kompositkablarna för ljudet om man kör ljudet den vägen.
    Kan möjligen tänka mig att boxen blir mindre känslig kanske med det avaktiverat men det kommer inte hjälpa om man inte samtidigt har bra kablar osv. Sen som sagt vissa verkar det vara själva TVn tom som skickar ut nå signaler som boxen inte gillar. Kolla även med en annan nätdel då det kan få skumma problem inte bara ljudet utan även mottagningen bla med.
    Senast redigerad av Leatherface den 2012-12-31 klockan 14:58.
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

Liknande ämnen

  1. Svar: 0
    Senaste inlägg: 2011-11-24, 15:36
  2. Konstigt
    Av mikaelhede i forum Canal Digital
    Svar: 12
    Senaste inlägg: 2004-11-20, 16:37
  3. Konstigt
    Av Lennart6 i forum Övriga mottagare
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2004-11-08, 08:35
  4. Konstigt....
    Av UnDash i forum Com Hem
    Svar: 13
    Senaste inlägg: 2003-12-05, 09:48
  5. konstigt??
    Av Storm i forum Com Hem
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2003-05-09, 16:57

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss