Resultat 1 till 8 av 8

Ämne: Flera boxar vad krävs i form av hårdvara

  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Aug 2010
    Inlägg
    424
    Tackad
    8 gånger

    Flera boxar vad krävs i form av hårdvara

    Hej på er !

    Har ställt en liknande fråga förut men inte riktigt fått tummen ur och då tiden har gått + nya produkter kommit så frågar jag igen...(brukar beställa på satpro då jag tycker det funkar ok)

    Har idag 1st DM500HD + 1 st DM7020HD + Tallrik T90 med 4 singelhuvud på + en Diseqc.
    Vill få ut TV bild i fyra rum dvs jag tänkte beställa 2 st DM500HD till men det jag inte har koll på riktigt själv är vilken
    Diseqc ska jag välja och vad är skillnaden mellan quad LNB och quattro LNB ? Är inte bara priset som styr finns det någon lösning som gör att man slipper lite kabel så kan ju det vara värt några $ också =)

    Tack på förhand !

  2. #2
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Skall du ha fyra boxar och alla ska komma åt fyra satelliter så kan du antingen köra med quad-LNB och vanliga DiseqC:
    http://www.satlex.eu/sv/4participant...p_4s_quad.html

    eller quattro-LNB och multiswitch (lite mindre kablar):
    http://www.satlex.eu/sv/4participant..._4s_ms174.html

    Läs gärna i min wiki för lite mer kött på benen:
    http://www.comhit.net/showwiki.php?t...iseqC-switchar
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  3. #3
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Aug 2010
    Inlägg
    424
    Tackad
    8 gånger
    Tackar för utförligt svar, men vilken av lösningarna hade du valt själv ?

  4. #4
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Om det får kosta lite mer hade jag nog valt en lösning med multiswitch. Väljer du en multiswitch med t.ex. 8 utgångar så kan du lätt utöka antalet mottagare om det skulle behövas.
    http://www.satlex.eu/sv/8participant..._4s_ms178.html

    En sådan lösning bör vara relativt framtidssäker även för ett större hus eller en större familj.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  5. #5
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Aug 2010
    Inlägg
    424
    Tackad
    8 gånger
    Nu la sig gumman i och sa om jag ändå håller på så är det ett krav att vi även ska ha TV i vårat sovrum dvs 5 burkar... Då väljer jag den senare lösningen men jag försöker hitta "Spaun SMS 17089 NF" och framför allt försöker jag begripa vad "17/8 MS" betyder 8 är antal boxar som man kan koppla in gissar jag men 17 ? borde det inte vara 16 för 4 Quatro LNB'er Går ens Spaun SMS 17089 att köpa i Sverige ?

  6. #6
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Spaun SMS 17089 NF är ett exempel på fabrikat av multiswitch. Det finns nog andra fabrikat också även om Spaun onekligen är ett av de bästa.

    Typen du skall ha är en 17/8 MS. Siffran 8 betyder som du gissat 8 användare eller utgångar. Siffran 17 syftar på antalet ingångar. Det finns 4x4 ingångar för fyra quattro-LNB samt en ingång för vanlig terrest TV-antenn. Så du kan få in en vanlig TV-antenn i systemet också ifall du vill titta på t.ex. Boxers fri-kanaler på någon TV du har anslutit.

    Som regel är det klart billigast att köpa sånt här från tyska webshopar. Brukar bli avsevärt billigare än att handla i Sverige. Skulle du vilja handla från ett svenskt företag har t.ex. Satellitproffsen denna multiswitch:
    http://www.satpro.se/default.asp?id=...10&ucat_nr=103

    Här är ett exempel på Spaun-switchen från en tysk webshop:
    http://www.satshop.tv/Spaun-SMS-1708...ic-Multiswitch

    Här är exempel på en billigare multiswitch från samma tyska webshop:
    http://www.satshop.tv/Maximum-XO-Mul...ch-17-in-8-out

    Jag har inte alls gjort någon genomgående prisundersökning utan detta är bara några exempel jag snabbt hittade. Innan du bestämmer dig för inköp rekommenderar jag att du undersöker priserna på olika håll för det kan skilja mycket och det kan finnas några tusenlappar att tjäna på att handla på rätt ställe.


    Edit:
    Hittade denna multiswitch från EMP-Centauri till ett mycket bra pris:
    http://www.satshop.tv/EMP-Multiswitc...ofi-Line-PUI-6
    EMP-Centauri är i mitt tycke ett fabrikat som är snudd på lika bra som Spaun.
    Senast redigerad av atomized den 2013-01-09 klockan 00:41.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  7. #7
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Aug 2010
    Inlägg
    424
    Tackad
    8 gånger
    Har surfat runt en del och kan inte hitta något billigare så funkar EMP switchen med Dreambox så är det väl bara att slå till, har du köpt från butiken innan så den går att lita på ? och är det lika känsligt med vilka LNB man väljer till Dreambox ? Tyckte väl att även dom höll ett lägre pris på den sidan !!

  8. #8
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Jag har inte handlat från just den butiken, men eftersom den har en enkel web-adress var det den som kom upp i mitt minne. Jag har handlat från någon annan tysk webshop för ett par år sedan men minns inte vad den heter just nu...

    Alla LNB fungerar nog ihop med Dreambox, det brukar inte vara några problem. Däremot kan det vara problem med DiseqC-switchar och Dreambox. Men EMP-Centauri är ett av de fabrikat som brukar lira felfritt med Dreambox. I en multiswitch ligger ju DiseqC-funktionen i multiswitchen så även om jag inte har provat EMP-Centauris multiswitchar med Dreambox så är jag rätt övertygad om de fungerar bra.

    På idealo.de som är en tysk prisjämförelse-site kan du kolla lite mer priser om du vill:
    http://www.idealo.de/preisvergleich/...-centauri.html

    Innan du bestämmer dig så kolla vad frakten till Sverige kostar för det kan skilja en del. I bästa fall kostar frakten bara 10-20 Euro, men det kan vara dyrare från en del butiker.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


Liknande ämnen

  1. Svar: 14
    Senaste inlägg: 2012-08-08, 13:45
  2. Digital-TV på flera boxar?
    Av Lundmark i forum Com Hem
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2005-08-08, 12:39
  3. Flera boxar
    Av ankaon i forum Övrigt
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2003-11-16, 21:05

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss