Resultat 1 till 7 av 7

Ämne: TV-kort som fungerar med Viasat?

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #3
    Hej!

    Tack! Det är ett bra steg på vägen. Det är en del saker jag inte fattar (känner mig som en nybörjare trots ca 5 års användning av Mythtv med Comhem....).

    1. När jag koller på TBS6985, så har det 4 ingångar för coax-kablar. Ehr.... jag som tänkte att 4 tuner card betydde att jag tog in signalet via EN kabel men kunde titta på flera multiplexar. Hur ska man använda dessa 4 ingångar? Splitta kabeln som kommer från parabolen, eller....?

    2. Varför är det svårt med HD-kanaler, och känner du till var jag kan läsa mer om detta? (söker men finner mest saker som gör mig förvirrad)

    3. Jag har en phoenix-läsare liggande, som jag aldrig använt (var tanken att göra cardsharing men det blev inte av, fanns inte behov). Är det bättre att ha en sån + t ex TBS6985 än att köpa ett med CI-slot? Om så... hur får man en sån läsare att fungera med kortet? Saknar helt erfarenhet av det, men tycker mig ha sett nåt att cardsharing kan vara svårt med satellitkanaler....?

    Citat Ursprungligen postat av DennisOlof Visa inlägg
    Sedan finns det inte någon CAM till Viasat, och CD har inte låst sina kanaler än så länge, återstår att se om dom gör det. Där funkar alla kanalerna med en CAM och TV-kort eller bara en kortläsare pluggad till datorn.
    4. Vad innebär det här med att det inte finns nån CAM? Det finns ju ett kort som måste läsas av nåt. Fungerar det inte med ett PCI-kort med medföljande CAM som jag stoppar in kortet i? (har inte börjat använda viasat ännu, flyttar inte förrän om två veckor).

    Mvh


    Magnus
    Senast redigerad av magnuslar den 2013-03-17 klockan 09:03.

Liknande ämnen

  1. Viasat fotboll fungerar inte?
    Av mickeez i forum Viasat
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2012-11-22, 19:59
  2. Viasat fungerar ej
    Av bandite i forum AzBox
    Svar: 45
    Senaste inlägg: 2010-05-27, 18:18
  3. Fungerar Nyaste viasat kort?
    Av 2look4me i forum Viasat
    Svar: 13
    Senaste inlägg: 2010-04-25, 12:18
  4. VIASAT fungerar inte...
    Av Lasse_67 i forum Dreambox
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2008-07-24, 12:29
  5. Viasat fungerar nu med med MagicModule
    Av T-bird i forum Viasat
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2005-08-12, 17:44

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss