Resultat 1 till 5 av 5

Ämne: Hur skapar jag den mest stabila MythTv?

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Sep 2011
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    222
    Tackad
    10 gånger

    Hur skapar jag den mest stabila MythTv?

    Har kört MythTv ett tag nu och börjar får lite koll på det. Kör med MythTv 0.26 med Mythbuntu updates och XMLTV updates aktiverat.
    Det kommer nya uppdateringar i princip varje dag, i alla fall för MythTV.

    Har blandande erfarenheter gällande stabiliteten på dessa uppdateringar. Ibland blir den bättre och ibland blir den sämre. Påfallande ofta (för ofta) får jag låsningar i frontend som jag löser genom att stänga ned frontend och därefter starta om både mythtv-backend och sasc-ng. Detta är grymt irriterande och sänker hela upplevelsen, speciellt då vi är en familj.

    Hur har ni gjort för att få ett så stabilt MythTv som möjligt? Kör ni utan Mythbuntu updates och XMLTV updates aktiverat? Dvs stock 0.26?
    Senast redigerad av Erik-NA den 2013-07-02 klockan 06:48.

Liknande ämnen

  1. Svar: 4
    Senaste inlägg: 2012-11-10, 11:46
  2. Minimikrav på SNR för stabila HD-Kanaler?
    Av blodgrape i forum Övrigt
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2010-06-15, 23:54
  3. Svar: 3
    Senaste inlägg: 2006-11-16, 15:33

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss