Resultat 1 till 10 av 10

Ämne: ny i stan

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #6
    Seniormedlem Jicaralas avatar
    Reg.datum
    Dec 2010
    Inlägg
    291
    Tackad
    24 gånger
    Citat Ursprungligen postat av 341636 Visa inlägg
    har nu hamnat i ett comhemhus utan tre hål i väggen...
    rj45 uttag i samtliga rum ! funkar detta mot dreamboxen?
    Om ..vart hittar jag dessa kablar?
    Om du vet att du har Com Hem som operatör men inte har 3 hål i väggen (koax/kabel-tv-nätet), vad är det då du har Com Hem på? Förmodligen fiber? Vart går dessa RJ45-uttag? Kanske till en patchpanel i din lägenhet där en fiberconverter sitter? Eller kanske till en fiberswitch i källaren och Cat6 till lägenheten?

    Oavsett hur man byggt nätet i just din lägenhet så låter det som du har någon fiberlösning från Com Hem och kan således bara skaffa IPTV genom dem. Mig veterligen är dessa IPTV-tjänster låsta till operatörens egna boxar så nej, din DreamBox lär inte fungera.
    Senast redigerad av Jicarala den 2013-09-07 klockan 14:34.

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss