Det är den äldsta smartwii versionen, och alla kanalerna funkade.
Frågan är om man kan para ett kort med flera hd boxar hos Canaldigital. Comhem accepterar ju det.
Det är den äldsta smartwii versionen, och alla kanalerna funkade.
Frågan är om man kan para ett kort med flera hd boxar hos Canaldigital. Comhem accepterar ju det.
sparken frågor Vilken smartwi mjukvaruverson använder du pararde du om kortet efteråt.Jag fick problem med vita hd boxen och 2 standardboxar.Gick bara att
köra standardboxarna då hd boxen svartnade eller tvärtom.Fick sätta tillbaka den gamla hdboxen sagem idt81 då fungerade det.hoppas på svar sparken.
sparken frågor Vilken smartwi mjukvaruverson använder du pararde du om kortet efteråt.Jag fick problem med vita hd boxen och 2 standardboxar.Gick bara att
köra standardboxarna då hd boxen svartnade eller tvärtom.Fick sätta tillbaka den gamla hdboxen sagem idt81 då fungerade det.hoppas på svar sparken.
Jo, det vore bra att veta om den "vita" boxen fungerar med SmartWI och då även HDTV kanalerna. Fast det kanske kräver att man har ett kort som är kopplat till två boxar. Så har jag uppfattat det i alla fall. Men frågan är då om man kan para ihop ett kort med flera boxar. Rent teknisk går det nog men frågan är vad CD tycker om det.
Clone+ stöds ju av flertalet operatörer i östeuropa, just pga av att dom själva sagt, dom slipper administrera extra kort och det är enkelt är enkelt för kunderna.
När jag frågade kundtjänst på CD, så gick det utmärkt att 'registrera' flera mottagare med mitt kort.
"Typ, flytta kortet till sovrums-TV:n som har CM-modul".
OSCam (Omnikey Cardman 3021), TVheadend på Debian10 (1xTBS6984), Kodi på Sony KD-65XH9505.
rolrn, det var ju bra att veta. Då återstår det ju bara om någon vet eller kan testa ifall smartwi fungerar på de nya vita boxarna, och då även de HD kanaler som är knutna till boxen, eftersom någon annan redan testat med smartwi och säger att det fungerar med HDTV kanalerna.
Men det intressanta är ju dessa HD kanaler som är knutna till boxen, samt de nya vita boxarna.
Sedan verkar det ju som att Clone+ ska vara bättre än SmartWi men om så är fallet vet ju inte jag, eller om det ens fungerar med CD, Boxer och Comhem.
Undra hur många boxar man kan knyta sitt kort till.
Senast redigerad av DennisOlof den 2013-11-08 klockan 13:58.
Synd att jag sa upp mitt cd annas hade jag kunnat testa då jag har kvar mitt smartwi sen jag hade boxer för typ 5 - 6 år sen fast om någon bor i småland kan vi ju alltid testa
Kammaflaje, jo det är ju lite det som är grejen. Vi vet ju här att kortdelning i dreambox för Viasat fungerar, men inte med HDTV kanalerna, (ja undantag finns) men inte någon permanent enkel fungerande lösning som alla kan använda sig av. För CD och Boxer fungerar fortfarande kortdelning vad jag vet, men kan bli svårt framöver.
Eftersom det tycks vara så att det INTE är frågan om chip-pairing, då borde smartwi och clone+ kunna fungera, så länge man kan knyta ett och samma kort till flera boxar. Alltså kortdelning där HD kanalerna fungerar. Vad gäller CI+ så ska det fungera där också, med smartwi och clone+ fungera, så länge som TVn man har, instickskortet i datorn, dreambox, alla har CI-slot som också klarar CI+ men om kortdelning som det fungerat tidigare med softcams osv, kommer fungera är ju svårt att säga.
Jag tror alla här i tråden och även på forumet förstår, att rent teknisk går det, eftersom det redan är bevisat att det funkar med Viasat, och då borde de andra systemen fungera på samma sätt. Då tänker jag inte på chip-pairing såklart. Sedan är frågan om det kommer system som löser detta eftersom många drabbas.
De flesta är ju legala här inne, men vill kunna nyttja annan utrustning för sitt TV-tittande, men självklart vill man ju t.ex. inte betala för 5st kort om det behövs, beroende på vilken TV-lösning man har.