Vore bra med lite mer info om vad du vill göra ? vet du skälv ? hur mycket kunskap har du inom linux / windows ?
har inte sätt något program som kan strömma en hel mux vilket betyder att du bara kan strömma en kanal i taget (om någon vet ett lägg upp en länk).
vilket gör att som du skriver jag vill strömma utanför nätverket med ett pci kort blir lite luddigt (vilken standard dvb-c/s/t ?) hur många kanaler vill du strömma ?
vill du ha web interface ? eller bara strömmen ?
det finns säkert folk här som kan hjälpa dig om du bara skriver i hop vad du vill göra på ett bättre sätt.
Mvh Joxen
tack för svaret.
Jag har skystar dvb-s hd 2 kort.Kör med dvbviewer.i dvbviewer så finns det en plugin med namnet Netstream.det finns inställningar i netstream så som unicast och multicast.exempel inställningar på dem.
unicast=active http://192.168.1.194:1234 funkar inte
multicast=active udp://@239.192.1.24:1234 funkar men stremar 1 kanal.
provade länkarna på vlc.
har kollat lite runt på en massa länkar där udp är olika exempel som nedan
udp://@220.192.1.24:1234
udp://@220.192.1.25:1234
udp://@220.192.1.26:1234
udp://@220.192.1.27:1234
ändrar jag min udp://@239.192.1.24:1234 till 25,26,27,28 så funkar inte kanalen.ändrar jag i Netstream inställningarna på multicast från 239.192.1.24 till 25,26 eller vilket som då funkar kanalen igen.fast samma kanal
har du vidarsändningsrätt ??![]()
sikerim, det borde fungera, det du tänkt göra. Sedan att det specifikt inte fungerar vet jag inte så mycket om.
Men annars, din hårdvara, och programmet. Har du letat på nätet, det finns flera andra program man kan köra också.
DVBdream
ProgDVB
DVB viewer
Finns en del annat kul också. Sedan måste du kolla vad korten klarar, det är inte säkert du kan streama flera kanaler parallellt ut på ditt datanät som IPTV, däremot funkar ju alltid en kanal per kort, sedan finns det kort som kan streama många kanaler, man man är fortfarande begränsad till den aktuella transpondern.
Så man kan alltså streama alla kanaler samtidigt, parallellt, från en och samma transponder, om du har ett kort som klarar det. Utöver det måste man fixa flera kort, eller kort som har flera tuners (på ett och samma kort) för att det ska funka.