Resultat 1 till 10 av 52

Ämne: Hårddisk

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Feb 2012
    Inlägg
    180
    Tackad
    21 gånger
    Problemet är wan->lan throughput på routers för oss med 1000mbit. Det är anledningen till mitt upplägg.
    Slipper gärna ha en extra NAS stående på nätverket. Portar är uppenbarligen inget problem då jag kan mounta disken utanför nätverket genom att skriva IP-adressen.
    Jag vill bara att Linux resolvar dns:en vid varje monteringstillfälle. Får söka vidare. Tackar ändå för tipsen.

  2. #2
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Citat Ursprungligen postat av Drejjmit Visa inlägg
    Jag vill bara att Linux resolvar dns:en vid varje monteringstillfälle. Får söka vidare. Tackar ändå för tipsen.
    Det är troligen där ditt problem ligger. Det kan vara din router som cachar gamla DNS-uppslag.
    Du kan prova i boxen med nslookup eller ping om den resolvar till rätt IP-adress. Det kan ev. hjälpa att ställa in t.ex. Google DNS eller OpenDNS i boxen istället för routern, om du nu har routern inställd som DNS i boxen.

    Edit:
    Överhuvudtaget är det nog en dålig idé om jag tänker efter. Det kan vara så att CIFS-protokollet inte klarar att servern byter IP-adress och att det är där problemet ligger. Om jag jämför med NFS så brukar det bli stora problem med "stale nfs handles" om man byter IP på servern.

    Ett alternativt upplägg kan vara att ha dubbla nätverksinterface på din Desktop så att du har extern IP på det ena och defaultrouten ställd dit. Och sedan har en intern IP på det andra. Detta upplägg innebär naturligtvis också säkerhetsrisker och man bör försäkra sig om att IP forwarding är avslaget i Desktop-maskinen. Men det kan ändå bli problem om någon hackar din Desktop, då kommer de åt hela det lokala nätet.

    Men, men... Jag förstår din poäng att du vill kunna utnyttja hela din Gigabit-kapacitet när du surfar från Desktopen. Men säkerhetsproblemen med en maskin direkt på internet som dessutom fildelar med smb som är ökänt för dålig säkerhet är överhängande. Jag är rätt övertygad om du snart blir hackad med ett sådant upplägg tyvärr.
    Senast redigerad av atomized den 2014-03-16 klockan 23:02.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  3. #3
    har en hårddisk 2.5 ca 500gb.. Kan man köpa en kabinett till den och sedan ansluta genom usb? Skulle det funka? .

  4. #4
    ComHit Crew atomizeds avatar
    Reg.datum
    Feb 2004
    Inlägg
    9 231
    Tackad
    1 084 gånger
    Citat Ursprungligen postat av marko1999 Visa inlägg
    har en hårddisk 2.5 ca 500gb.. Kan man köpa en kabinett till den och sedan ansluta genom usb? Skulle det funka? .
    Det borde funka.
    Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
    Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!


  5. #5
    tack för ditt svar

Liknande ämnen

  1. DB 800 HD med hårddisk
    Av dkr1979 i forum Dreambox
    Svar: 10
    Senaste inlägg: 2012-08-30, 22:40
  2. USB-hårddisk
    Av Tom80 i forum Dreambox
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2011-02-19, 23:40
  3. AD-HD hårddisk!
    Av Tonny11 i forum Mjukvara
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2010-02-15, 00:01
  4. USB Hårddisk
    Av Tonny11 i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2009-11-23, 20:00
  5. Hårddisk i DM-600
    Av Maddof i forum Dreambox
    Svar: 6
    Senaste inlägg: 2009-10-08, 23:56

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss