Citat Ursprungligen postat av TomTitt Visa inlägg
Dreambox med telias modem och rauter (thomson). Funkade för mindre än en vecka sen. Nu ingen bild, flyttar boxen till ett anat ställe, bild! Flyttar tillbaka boxen ingen bild. Internet finns, nätverks test ok, bild finns på gratis kanaler.
Troligt fel, dreamboxen kommer inte ut som den ska eller kommer inte tillbaka med det den ska. Hur tar jag reda på vart problemet ligger. Obs vet att boxen är helt Ok.
Kan telia via automatiska uppdateringar ändrat något som har med portar att göra?? Vet också att det är ett internet relaterat problem pga uteslutningsmetoden. Frågan är bara om jag kan åtgärda problemet själv eller om det är någon annan som äger problemet??
Tacksam om det är någon som förstår problematiken.....Många gråa hårstrån just nu!!!
TomTitt
Nu är det egentligen inte tillåtet att prata om kortdelning över internet här när man inte har ett eget programkort...
Men hade jag varit du hade jag kollat över nätverksinställningarna ordentligt. Speciellt default gateway och DNS.

Lämplig felsökning:
Logga in i boxen med telnet och prova från kommandoraden:
1. Pinga din router
2. Pinga en extern IP-adress på internet t.ex. ping 8.8.8.8
3. Pinga en server på internet med namn t.ex. ping ping.sunet.se

Vilka av dessa går bra och vilka går inte?