Om du inte har möjlighet att sätta upp parabol är det tveksamt om det är värt att köpa en Dreambox eller liknande. Har du Comhem så går det att få "icke-HD" kanaler att fungera på en Dreambox.
Det är lättare att svara på din fråga om du berättar mer om vad du tänker använda Dreamboxen till?
Tänker du bara titta på kanaler som sänds via internet (IP-TV) så tror jag inte det är värt att köpa en Dreambox för det. Jag vet inte exakt vilka kanaler man kan få in via t.ex. TS-panel men jag tror det är främst utländska kanaler.
CCcam är en softcam som kan användas för att avkoda krypterade kanaler. I detta forum är det bara tillåtet att diskutera hur man använder CCcam eller andra softcams tillsammans med sitt eget programkort. Du måste alltså betala för ett abonnemang hos t.ex. Viasat, Canal Digital eller Comhem.
Det är lite tidigt att diskutera mjukvara till boxen innan vi vet förutsättningarna, vilken operatör o.s.v.