Resultat 1 till 10 av 14

Ämne: VU+ och CI+?

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Rags32
    Gäst
    Citat Ursprungligen postat av atomized Visa inlägg
    Vitsen med att ha en Linux-box som t.ex. Dreambox eller Vu+ är att man inte ska vara så inlåst som man är med operatörernas boxar. T.ex. få lov att spela in TV-program avkodade, möjlighet att installera softcam m.m.

    Som jag fattat det så är villkoren för att en box ska bli godkänd för CI+ väldigt restriktiva. Det jag nämnde ovan kommer knappast att vara tillåtet i en box som är godkänd för CI+. Så om det nu skulle komma en firmware för Vu+ som är tillåten att använda med CI+ så kommer den att vara så strippad att vitsen med att använda en Linuxbox i praktiken försvinner. Jag skulle gissa att det inte kommer någon sådan firmware.
    Om nu inte källkoden till CI+ läcker ut

  2. #2
    Donator
    Reg.datum
    Jun 2007
    Inlägg
    430
    Tackad
    13 gånger
    Tackar för snabbt svar.
    Detta låter ju inte så bra ju, men är väl bara att gilla läget.

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss