Resultat 1 till 10 av 21

Ämne: Byta till SSD i en äldre Compaq laptop

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Donator matkohs avatar
    Reg.datum
    May 2005
    Inlägg
    7 069
    Tackad
    311 gånger
    Hmmmm.

    Det funkar inte. Vi köpte in 400 Dell bärbara med SSD-diskar. Efter 3 månader hade c:a 100 trasiga diskar & efter 6 månader gick resten.
    VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
    Linux rules!

    VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero

  2. #2
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    matkoh, hehe, grejen är att man inte behöver "swap" fil i windows om man kör på SSD, för dom är så pass snabba att det är ointressant. Däremot kan det vara besvärligt om man har för lite minne såklart, men eftersom 32bitas kan ha upp till 4gb även om man bara kan nyttja runt 3gb så räcker det till alla program utan problem.

    I win7 (och även win8) bör man också stänga av windows automatiska indexering eller vad det var för något, söker man på nätet så hittar man hur man gör.

    Laptopen i fråga tycks också kunna ta 4Gb, så man borde maximera minnet också om man ska byta till en SSD, man kan köra windows på 2Gb minne, men med Win7 är det lite lika, det dög utmärkt för WinXP iofs, men den krävde inte lika mycket. Det enda negativa är att äldre minnen och sådant kostar mer att köpa, men det är billigare än att köpa en ny bärbar, speciellt om man bara använder en bärbar dator ibland. Då behöver man inte en ny, då kan man ju också välja köpa begagnat om nytt är för dyrt, beror på vad det är för något iofs.

  3. #3
    Donator matkohs avatar
    Reg.datum
    May 2005
    Inlägg
    7 069
    Tackad
    311 gånger
    Hmmmm.

    Fråga inte mig hur burkarna var uppsatta, men det jag vet är att pcteknikerna satte upp dem enligt Dells rekomendationer, och det var win7 / 64 bitars. Dock bara 4gb RAM i burkarna.
    VVSMF (VågaVägraSmåMjukaFönster)
    Linux rules!

    VU+ Solo 4K, VU+ Solo2, 2* VU+ Solo Se, 4* VU+ Zero

  4. #4
    ComHit Crew Minimes avatar
    Reg.datum
    Jul 2007
    Inlägg
    2 267
    Tackad
    247 gånger
    Nu kommer det mycket "shitsnack" det är inga problem att köra swap på en ssd disk...
    Däremot så har några ssd diskar haft problem med drivers och komponenter som påverkat kvaliteten av disken...
    Har som sagt inget med swap att göra...
    Detta var ett tag sedan nu så det är inget man behöver bekymra sig om mera.
    Flesta diskar idag håller bra kvalitet.

    Dock så kan jag rekommendera Intels ssd diskar och Samsungs ssd diskar.
    Speceiellt prisvärd disk är Samsungs Evo diskar.
    Bra diskar för lite pengar....
    Senast redigerad av Minime den 2015-02-18 klockan 14:18.
    Asus EeeBox Slackware 64 15.0 - OSCam Build 10611 - Omnikey 3121
    Asus EeeBox Slackware 64 15.0 - Kodi 20.2
    Raspberry Pi 4 Slackware Arm 15.0 - Kodi 20.2
    Miraclebox Premium Twin HD - Openvix 5.2.040 - OSCam r11532 - (Neotion CI+ CA-modul)
    Sharp Aquos 40" LED-TV LC-40LE600S

  5. #5
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    Minime, jo det går ju, men om man kan undvika swapfil (går ju utan problem på en vanlig standarddator) där man inte kör speciella program osv, då är ju det att föredra och att man istället utökar minnet något. Nu klarar man sig gott och väl på 4Gb minne på Win7. Mer behövs inte, iofs skadar det ju inte med 8Gb minne och köra på 64bitars men inte nödvändigt för en standardanvändare.

  6. #6
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2013
    Inlägg
    220
    Tackad
    16 gånger
    Får hålla med Minime, en del konstiga inlägg.

    matkohs problem går ju inte att förklara utan mer data. Själv känner jag bl.a. till en hel skola med Macbook Air som haft original SSD i 5 år med swap utan problem. Det låter ju snarare som de firmware-problem som fanns hos vissa tidigare diskar, speciellt om nu alla var samma fabrikat. Men då blir ju inte disken fysiskt dålig, utan bara korrumperar filsystemet. Men det kräver ju uppdatering av firmware och ominstallation. Man ska inte behöva oroa sig för onödiga skrivningar, "moderna" diskar sprider datan automatiskt så inte enskilda block förstörs för snabbt. Men detta kräver att man inte lever på gränsen utrymmesmässigt, då man tvingar den att skriva till samma block. Gärna minst 10-15% ledigt.

    Vad Kalle_P säger bör väl ses som direkt felaktigt. Visst behöver det inte vara någon större skillnad i långa läs-/skrivserier. Men den upplevda prestandaboosten kommer från mycket lägre accesstid och latency, vilket iaf märks tydligast vid uppstart av OS och program. Detta även på äldre datorer där det finns fler flaskhalsar, som PATA-interface osv. Har hjälpt att byta ZIF 4200rpm PATA-disk i gammal Dell D420 till mSATA SSD, markant skillnad.

  7. #7
    Enda jag har hört av dataföretagen när jag ställde samma fråga var att jag skulle satsa på en Samsung SSD disk om jag skulle byta.
    Så får väl beställa en sån.


    Sen en till fråga gällande en annan dator: Går det att installera Windows 7 när det är färdigt installerat redan ett Windows 7-8 på datorn? (Vill lägga in ett nytt operativsystem från skiva)

Liknande ämnen

  1. Byta till SSD disk på en HP 110C laptop
    Av pacmyc i forum Hårdvara
    Svar: 13
    Senaste inlägg: 2012-10-11, 14:11
  2. Streama trådlöst till bärbar laptop
    Av Gnarpen i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2008-11-25, 20:22
  3. Streama från DB 500c till laptop
    Av ellokko i forum Dreambox
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2007-08-27, 12:34
  4. Svar: 16
    Senaste inlägg: 2007-05-23, 12:36
  5. Den äldre dreamboxen?
    Av reecord i forum Dreambox
    Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-10-31, 00:47

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss