Byt LNB till märket INVACOM. Det kommer att förbättra mottagen signal på svaga satelliter med bättre än 50%.
Byt LNB till märket INVACOM. Det kommer att förbättra mottagen signal på svaga satelliter med bättre än 50%.
Jag har en parabol på ca 80, använder motor, testade och tog in kanalerna med bra signal bor i Skåne.
Kianian, det du KAN göra om du vill är att skaffa en bättre parabol, bättre LNB och hoppas att det funkar. Det finns ju många som bor på ett sådant sätt (lägenhet) där man inte har möjlighet att gå över t.ex. 1m storlek i parabol, pga problem med montering och annat, eller begränsningar som bestämmer vad som gäller. Det finns ju paraboler av bra kvalite och bättre LNBer som gör att den boost man får på signalen eller mottagningen räcker för att ta emot.
Men det gäller förmodligen bara satelliter där det inte finns andra begränsningar och att det enda som gäller i ditt fall är att du behöver gå upp lite i storlek så funkar det, då kan även en mindre parabol av hög kvalite funka bra, tillsammans med en bra LNB. Om det är så att man behöver en ordentligt stor parabol, t.ex. som för mottagning av 28.8 FTA BBC kanaler, där funkar det inte, eftersom man redan från start måste ha en ganska stor parabol för att ta emot. En liten parabol av hög kvalite kan inte kompensera så mycket. Men det gäller ju inte i ditt fall tror jag.
Jag har sett folk i rinkeby / tensta (stockholm), som har paraboler för att ta emot lite knepiga satelliter och sett folk som sålt lite större paraboler för att ta emot arabiska kanaler och turkiska kanaler, men det har inte varit större paraboler än runt 1.3-1.4meters storlek. Så allt för svårt kan det inte vara att ta emot dom kanalerna du önskar dig.
det räcker med 70cm för at få eutelsat w3 digiturk (turkiska kanaler)
Tackar för svar!!!
Ska hitta en parabol runt 80-90 och testa, dom bestämmelser som finns är att parabolen inte får vara större än 70 cm, men jag ser folk som har haft sina 80cms länge nu utan problem.
addo1, var bor du? Jag vet att det tydligen ska vara svårare att ta emot norr om sundsvall...
Tackar
Kianian, det gör inget om du har 80-100cm det kommer ingen märka, även när man tittar på en bunt paraboler på avstånd, så ser man att några paraboler är lite större men inget som någon kommer klaga på. Mitt förslag är att du satsar på en parabol av hög kvalite och verkningskrad, och sedan satsar på en riktigt bra LNB. Då borde det fungera, kan vara bra också med någon som kan mäta så man maximerar inställningarna.
Så du får så bra mottagning som möjligt, sedan återstår att se om du har mottagning dygnet runt, året runt osv. Det kan skilja beroende på om det är vinter eller inte, regnar, oväder osv. Om man ligger på marginalerna. Men om du kan leva med att du för det mesta har mottagning, då tror jag det kommer fungera. Och med lite flyt så blir det så pass bra att det faktiskt fungerar utan problem. Alternativet är att försöka hitta folk, via internet som tar emot från satelliten som bor nära dig eller i alla fall inte för långt bort och kolla med dom vilken storlek dom har, hur mottagningen fungerar osv. Jag antar du inte vill använda större parabol än nödvändigt och då kan det bli lite knepigt.
http://www.lyngsat-maps.com/maps/ew3a_eurb.html
Ser ut som det borde funka med en parabol på runt 100cm och bra kvalite samt LNB.
Om det är just den satelliten och "beamen" du ska ta emot.
Senast redigerad av DennisOlof den 2015-04-06 klockan 21:12.
TAck DennisOlof! Som vanligt alltid hjälpsam! Jag tog kontakt med en av mina vänner som har en 1m parabol, han lyckades få in kanalerna vid en snabb installation, därav hade han ganska dålig signal på vissa kanaler. Så det kommer att bli att köra på en större parabol, det är faktiskt ganska svårt att hitta paraboler här i Umeå som jag befinner mig. Dom man hittar ligger på 1000-1500, hyfsat dyra. Jag misstänker att mottagningen kommer bli sämre nu när träden blommar då jag har 3 träd mitt framför balkongenså typiskt som det är. Men jag for nog ställa upp parabolen och njuta så länge det går
Det är den beamen ja!
Tack vännen!