Jag har ingen box, inbillar mig att det tar längre tid för CD att införa pairing om jag inte köper någon.
Ajaj, det är så alltså.
Det låter lite värre med andra ord.
Och kommer det någon lösning, så lär det väl inte bli publikt..
Jag har ingen box, inbillar mig att det tar längre tid för CD att införa pairing om jag inte köper någon.
Ajaj, det är så alltså.
Det låter lite värre med andra ord.
Och kommer det någon lösning, så lär det väl inte bli publikt..
NDS lösningen fanns ju ändå rätt länge innan dom stängde porten, även efter att instruktionerna dök upp på nätet. Dock har ju inte hela lösningen läckt ut på nätet än för NDS. Beskrivningen på hur man hittar nycklarna i dumpen är ju minst sagt bristfälliga.
Alla frågor/problem som ni har angående servern kan ni ställa till mig via pm. Övriga frågor ska ställas i forumet under respektive avdelning.
Ja precis lösningen fanns länge just för att folk inte var dumma att läcka ut den under de 2 åren den existerade till en början. FW122 som var den som stoppade JTAG om jag minns rätt kom ut mars 2011. Lösningen läcktes ut på nätet vad? Vintern 2010-11? Patchandet gick alltså snabbt.
Det spelade det ingen roll om lösningen var bristfällig då själva hålet var att man överhuvudtaget kunde komma in i boxen. NDS behöver inte direkt förändra programvaran för Viasat utan fokuset ligger på att stoppa folk från att komma in i de. Slutligen kan man också tillägga att även om lösningen läcktes ut så gav det minimal skada i och med att enda kortet som är kompatibelt med lösningen är 090f. Ett utslussande kort som inte ges ut längre trots allt.
Hursomhelst, dagarna är troligen räknade när det gäller fria linuxboxar för CD om inte diverse hack kommer in i bilden (om det bara gäller CAS7). Med CI+ aktiverat så är det ju svart.
De fria Linuxboxarna får ju inte CI+ pga att de är fritt konfigurerbara och därmed en risk. Strypta/låsta linuxboxar som följer CI+ reglementet finns ju några av. Med en godkänd CI+ CAM så lär det funka, men då kanske lättare att bara köra CAM rätt i TV om den har DVB-S/S2 eller ta vit eller svart CD originalbox.
Det tråkiga är om man kör hemmadelning modell Smart WI. I och med att kort måste pairas redan idag mot de nyare CD boxarna och CAM, så kan det ju bli lite knepigt att förklara för CD kundtjänst att man vill paira typ en fjärde eller femte CD box mot sitt enda kort. Linuxboxar och äldre CD boxar behöver ju inte kopplas mot kort, men har ju nackdelen att kanaler börjar försvinna enligt ovan.
Dagarna är inte räknade för linuxboxar åtminstone. I Tyskland har man gett Dream Multimedia (företaget bakom Dreambox) CI+ pluginet. Dock har jag för mig att priset Dream Multimedia fick betala var att stänga källkoden för att få detta plugin. Hursom så är poängen att dessa kommer leva vidare ett bra tag till. Det ser desto mörkare ut i Sverige då Viasat t.ex. inte ger ut CI+ moduler. Mest troligt är i alla fall att cardsharens existens lär bli obefintlig i framtiden.
Beror ju lite på vad du menar med publikt, nästa gång kanske det är du som inte får någon info om hacket, tror du skulle reagera lite annorlunda då.
Lite som när jag visade bilder med dom korrekt dekrypterade HD-sändningarna för några veckor sedan på Cmore fotboll/hockey HD via ett seasoninterface....
MVH
Seasoninterface, Humax CX-1201C, Samsung DCB-B270Z, MP3.6 usb, WindowsXP/7, Fausto1.44
Njaa, jag blev mer irriterad över att det inte är den lösningen jag eftersöker. När folk visade upp bilder på Viasat HD så var det ändå löst på riktigt (för 090f åtminstone). Men visst season interface lösningen lät väl intressant efter och är kanske något som skulle kunna funka en tid. Dock känns det som att det måste vara en brist någonstans... Att du får ut DCW från vita boxen låter som en brist för hela Conax och det borde vara lätt för de att täppa igen.
Leatherface, tja.
Jag ser det som ett problem, ju flera kort desto mer administration, bolagen kunde ju dessutom tagit fram legal-kortdelning själva om dom hade velat detta, då hade man kunnat haft med detta i standarderna och bolagen tillhandahållit dessa prylar. Även om det innebär att man t.ex. bara kan spela in krypterat och hela den biten. Det dom flesta eftersöker är ju möjligheten att flera i hushållet ska kunna titta på dom kanalerna dom själva vill. Ganska logiskt. Sedan när allt blev digitalt då fick vi bättre bild och allt, men på köpet fick vi problemet med att det kostar mer och allt krångel med boxar hit och dit, det analoga må har varit usel bild, men det funkade, strulade aldrig, och man kunde i stort sett använda sig av obegränsat antal TV-apparater.
Att man vill stoppa kortdelning kan jag leva med, att man bara vill tillåta folk att spela in krypterat kan jag också gå med på, även att man blir påtvingad boxar. Men det jag är mest sur på är att man inte brytt sig om själva problematiken med flera kort, typ som att alla hushåll har bara "EN" person och tittar på TV.