Kanske som med andra märken (Miraclebox), att CI+ bara fungerar med original fw.. ?
Kanske som med andra märken (Miraclebox), att CI+ bara fungerar med original fw.. ?
OSCam (Omnikey Cardman 3021), TVheadend på Debian10 (1xTBS6984), Kodi på Sony KD-65XH9505.
Är det någon som vet mer om hur CI+ fungerar, det är riktigt uselt med information på nätet, det enda jag vet är att t.ex. man behöver en CI+ TV, eller box, samt CI+ modul (om man kör med CA-modul. Alltså att båda måste ha CI+ och att det i sin tur innebär att kommunikationen mellan kortet (eller CA-modulen) och boxen (eller TVn) är krypterad och därför funkar inte kortdelning.
Men vad innebär det för alla tredjeparts boxar som dreambox osv ?
Är CI+ grejen något form av chip med kryptering (hårdvara) eller är det någon form av mjukvara osv ?
Svårt att förstå när det finns så lite information på Internet om hur detta fungerar, tekniskt sett, jag är ju ingen expert och vill inte veta saker på detaljerad nivå, utan mer hur det funkar i praktiken. Sedan undrar man ju hur det här med att koppla kort till boxar. Om t.ex. dreambox hade CI+ slot för en CA-modul, skulle det då fungera, rent teoretiskt för bolagen lär ju inte vara så sugna på att regga upp en dreambox mot ett kort eller går det ?
Du reggar ju kortet mot CA modulen och inte dreambox och liknande.
Stöder bara boxen CI+ så kommer det att fungera.
DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
Raspberry Pi 4 - LibreELEC
Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be