Resultat 1 till 10 av 415

Ämne: Cmore kör mer pairing nu.

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    Färsking
    Reg.datum
    Sep 2009
    Inlägg
    5
    Tackad
    1 gånger

    Angry Canal digital paring är knäck i andra länder

    Är i Danmark på släkt besök och upptäcker att dom får in alla HD live, hockey, fotboll genom en cline från Polen.
    sorgligt att lösningar finns i andra länder, men ingen klarar av att lösa detta lokalt där hemma.

    Poland är grymma på all kryptering pairing lösning ta mig fan,,,
    Trist Meny från Sverige.

    Önskar man fick tag på Polacken pairing guru.

    jag kan ta en skräm dump bilder för er som inte tror mig.
    Senast redigerad av spencer den 2016-10-26 klockan 04:58.

  2. #2
    Seniormedlem
    Reg.datum
    Dec 2004
    Inlägg
    4 250
    Tackad
    122 gånger
    Ja att det finns stängda lösningar där det handlar om mycket pengar är det ingen som tvivlar på.
    Men det handlar om samma sak som med Viasat att man måste få ur hårdvarunycklarna ur boxen.
    DM8000CC 1TB HDD DVD - OpenPLi
    HTPC: Intel Core i5 2320 8GB 500GB HDD + Kodi
    Epson TW3200, Euroscreen Black Grey 86"
    ESXi med bla Tvheadend Server + HDHomeRun HDHR3-4DC
    Raspberry Pi 4 - LibreELEC
    Revolut https://revolut.com/sv-SE/referral/andreaa5w Vimla https://vimla.se/?202112012015449961 Tibber: https://invite.tibber.com/dc6f62be

  3. #3
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    Leatherface, var det inte så att man kunde läsa ut nycklarna från korten med en viss box som det fanns någon bugg i, och att det var så man fixade fram dessa nycklar och då kunde köra kortdelning som vanligt på pariade kanaler från viasat. Eller är det så att det finns lösningar som fixar pairing, från viasat och CD bara det att dom inte är publika och hemliga, och det mer eller mindre är dom som säljer kortdelningstjänster via internet som i sin tur fixat detta, dom kan ju tjäna pengar på det osv antar jag så då kanske dom har tagit hjälp av folk som knäckt detta system eller ?

    kermith, träd eller vadå... du får väl fixa mast, eller fixa annan utrustning. Du vet väl att du kan använda dig av en optisk LNB, och köra med fiberkabel från LNBn till en dosa dom sedan omvandlar det tillbaka till vanligt koax. Om jag inte minns fel når du 2km utan någon extra utrustning eller då, då kan du placera parabolen där det är lämpligt så du får bra mottagning, visst man måste gräva osv och annat men bor man i buskarna, vad gör man. Eller så får du fixa upp en mast får att komma över skogen.

    För det är väl så att bara sportkanalerna är pairade en så länge, eller kanaler som ingår i C-more paketen. Inte övriga HD kanaler. Är det samma på Viasat som gäller ?

    Bara undrar så man vet hur det ligger till

Liknande ämnen

  1. nya kanaler i cmore
    Av Castro i forum Com Hem
    Svar: 10
    Senaste inlägg: 2015-01-22, 16:49
  2. cmore
    Av shalle i forum Dreambox
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2014-04-06, 15:39
  3. [LÖST] cmore live kanalerna
    Av magnar81 i forum Com Hem
    Svar: 16
    Senaste inlägg: 2013-09-24, 20:51
  4. Cmore play
    Av nicolito i forum Canal Digital
    Svar: 0
    Senaste inlägg: 2013-03-14, 21:56

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss