Resultat 1 till 6 av 6

Ämne: Dm500/DM600 image med Oscam

Hybridvisning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #1
    ComHit Crew deass avatar
    Reg.datum
    Mar 2003
    Inlägg
    5 749
    Tackad
    88 gånger
    Image med oscam installerad som standard vet jag inte men kör in openpli eller någon sån image sen är det bara att dra in rätt oscam för powerpc och köra
    Alla frågor/problem som ni har angående servern kan ni ställa till mig via pm. Övriga frågor ska ställas i forumet under respektive avdelning.

  2. #2
    Medlem
    Reg.datum
    Mar 2014
    Ort
    Göteborg
    Inlägg
    66
    Jag kör en gammal DM600 PVR original som server med ett nytt CD-kort åt mina DM800 för att jag ville testa. Gjorde som deas föreslog. Laddade ner den senaste fungerande imagen från OpenPli daterad 20141116 och en oscam för powerpc som jag hittade någonstans. Flashade med IE 11 i kompatibilitetsläge. Fick inte upp oscam i boxens meny utan jag fick köra igång oscam med telnet. Efter sedvanlig konfigurering har det funkat stabilt i en månad nu. Får upp webif och kan läsa av status, live log, entitlements med mera.

Liknande ämnen

  1. Svar: 1
    Senaste inlägg: 2012-03-06, 21:30
  2. Dm500 eller Dm600??
    Av nicko1 i forum Dreambox
    Svar: 20
    Senaste inlägg: 2008-05-09, 12:45

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss