Resultat 1 till 8 av 8

Ämne: Fox News på Intelsat 10-02

Trådad visning

Föregående inlägg Föregående inlägg   Nästa inlägg Nästa inlägg
  1. #2
    Seniormedlem DennisOlofs avatar
    Reg.datum
    Jul 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    2 557
    Tackad
    53 gånger
    Osäker. Vad jag vill minnas så tittade jag en del på fox news när dom sände ut den på TV8, då dom inte hade några övriga sändningar, det här var länge sedan minst sagt, men ändå.

    http://se.kingofsat.net/find.php?que...s&standard=All

    Vad jag kan se där så är väl möjligheterna att titta på kanalen via Sky (UK) och även Sky Italia, men det kräver kort. Jag tror kanalen är 24/7 och dom ha haft den länge. Även orbit går att ta emot här vad jag vet. Annars är det lättare numera att köra med VPN och titta på kanalen den vägen, över internet, eller att man betalar för någon form av streaming service.

    Dessutom hur ska du få in den frekvensen ?

    Vad jag vet finns det bara LNBer (lätt att få tag på) som klarar Ku-bandet och för C-band, men där har man oftast en stor parabol, där finns iofs en hel del FTA kanaler, oftast sänds en del kanaler här för att man ska kunna täcka in ett mycket stort område, t.ex. sist jag kollade, så låg SVT World här som sänder över Asien området, dock inte FTA.

    Ett annat alternativ för amerikanska kanaler är ju t.ex. om man känner folk "där borta" att köra med slingbox eller liknande, då kan man titta på alla kanalerna från amerika precis som man befann sig där.
    Senast redigerad av DennisOlof den 2015-10-14 klockan 13:42.

Liknande ämnen

  1. Ingen epg på Intelsat 0,8W
    Av ronaldo i forum Vu+
    Svar: 9
    Senaste inlägg: 2015-10-11, 19:13
  2. Thot/intelsat
    Av Balders-balle i forum Dreambox
    Svar: 7
    Senaste inlägg: 2008-04-03, 22:59
  3. Intelsat 10-02 at 1.0°W
    Av ekno_ i forum Övrigt
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2006-07-25, 16:06
  4. Svar: 1
    Senaste inlägg: 2005-08-11, 15:17
  5. key 21 bad news
    Av Deas i forum Canal Digital
    Svar: 4
    Senaste inlägg: 2004-01-29, 10:39

Taggar för det här ämnet

Behörigheter för att posta

  • Du får inte posta nya ämnen
  • Du får inte posta svar
  • Du får inte posta bifogade filer
  • Du får inte redigera dina inlägg
  •  
stöd oss
ComHit.net är en ideell sidan som drivs helt utan reklamintäkter, detta för att du som användare ska slippa all störande reklam och diskutera de saker du är intresserad av.
Skulle man däremot känna att man vill donera en slant för att hjälpa ComHit.net att bli bättre är ni välkomna att donera via länken nedan.

https://www.paypal.me/comhit/
Följ oss