Idag kom min Orange Pi PC. Det gick hyfsat snabbt tycker jag. Tog 18 dagar inkl. lite helger med rekommenderat brev från Kina.

En första titt på den så tycker jag den ser OK ut. Alla komponenter sitter rakt, alla lödningar ser OK ut. Det enda man skulle kunna klaga på är att baksidan av kretskortet set ut som det ligger en smutsig hinna på. Jag har läst på nätet att andra sett samma sak så det är tydligen en följd av produktionsprocessen. Men det är antagligen bara ett kosmetiskt fel.

Det var väl packat och den medföljande lådan och nätadaptern håller OK klass. Lådan vara fiffigt utformad med dubbla lock så att man kan plocka av det övre locket om man vill komma åt öppningarna för GPIO kablar m.m.

Så jag får säga att för 240:- inkl. nätaggregat, låda och frakt är jag mycket nöjd!

Prestanda då?
Jag har bara hunnit göra ett snabbt test men det verkar tala till Orange PI PC:s fördel. Jag har jämfört mot en Raspberry Pi 2, alltså den snabbaste Raspberry Pi som finns att köpa. Testen är gjord med standard OS utan någon överklockning eller liknande.

För Orange Pi PC installerade jag Ubuntu Vivid 15.04 och för Raspberry Pi den senaste Raspbian Jessie 8.0. Jag har bara hunnit med två tester. I båda testerna spöade Orange Pi Raspberry Pi rätt rejält:
1. Kompilera oscam enl. min guide.
Här tog det 3min 40s för Orange Pi och 5min 15s för Raspberry Pi.
2. Sysbench
Körde kommandot "sysbench --test=cpu --num-threads=4 --cpu-max-prime=20000 run" med fyra trådar eftersom båda har fyrkärninga CPU:er. Orange Pi fixade det på 156,5 sekunder och Raspberry Pi på 191,5 sekunder.

Sammantaget är jag imponerad av Orange Pi som levererar trots att mjukvaran rimligen inte är lika optimerad som Raspbian är för Raspberry Pi. Hårdvarumässigt verkar det helt klart att Orange Pi är ett strå vassare. Sedan får man ha med i beräkningen att community och mjukvarustödet inte alls är lika stort för Orange Pi. Men vill man bara ha en billg burk som går som tåget så är Orange Pi en het kandidat. Jag kommer säkert att köpa en till!