Jag har en box med FW 1.19
Jag har en box med FW 1.19
Kikade lite närmre på min box igår.
Nån har spillt nått klabb över boxen men efter ett bad i sprit så blev den inte fullt så äcklig längre & det gick läsa vad det står på PCB:t
Precis som nämns här av andra så är serieporten J514 avstängd, kollade med oscilloskop:
TX är aktiv med 3.3v, RX är på 0v, men ingen data skickas.
Kollade även på JTAG: boxen är nog för ny för det saknas några ytmonterade kondingar (C10 > C14 om jag minns rätt).
Men kollade innan dessa, hade precis som på serieporten spänning iaf men ingen data.
Där finns dock vid kortläsaren en port till, J500 eller J501, minns ej vilket.
Denna skickar data, men det verkar vara en repeterande sekvens, något för felsökning kanske?
Har du kollat releasenumber under info i menyn?
Det ska vara 119 som högst annars är det bara att glömma.
MVH
Seasoninterface, Humax CX-1201C, Samsung DCB-B270Z, MP3.6 usb, WindowsXP/7, Fausto1.44
Blir så lack på att det ENDA som folk skriver på satforum är hur OMÖJLIGT och SVÅRT det är att fixa detta.
Och sen bara massa lull lull "om jag har en kompis, och han sa att det är svårt"
Eller "Jag vet hur man gör" och sen inga svar.
MOD: Radera tråden, den tjänar inget syfte!
Du har enligt ditt första inlägg version 125.
Då måste du flasha in en äldre mjukvara på något vis.
Att lyckas med detta är som att gå över ån efter vatten då det tom finns folk i tråden som har den gamla mjukvaran i box.
Självklart är det intressant att få veta hur man gör, detta har kanske någon lyckats med men det har kostat den personen MÅNGA timmar.
Därför kommer du ALDRIG få några tips av den personen när du reagerar som du gör.
Den enkla anledningen för övrigt är att ingen vet exakt hur man går till väga.
Tror iaf att det ingår att löda bort och tillbaka BGA-flashkretsen.
Har du ens dessa väldigt grundläggande verktyg för att lyckas?
Sedan måste du ha mjukvara och hårdvara för att programmera flashkretsen.
Du kan ju börja med att titta vad flashkretsen heter och leta kompatibla programmerare?
Sedan kan du ju om möjligt läsa ur den, innan du börjar dina experiment.
Sedan skulle jag köpa en tom sådan flash och skriva tillbaka det du läste ur, sedan med någon form av tillfällig BGA-hållare testa om det ens går att "kopiera" flashen till samma box som den kom ifrån?
Kan ju vara så att vissa områden är skyddade för läsning/skrivning på det sättet som jag föreslog.
När du konfirmerat att man verkligen kan flasha på detta sättet så återstår det svåra.
Att modifiera en 119 dump så den passar att flasha till din unika box, att den inte hänger sig vid någon checksummakontroll eller annat vid boot.
MVH
Senast redigerad av _com_bort_ den 2017-07-04 klockan 20:18.
Seasoninterface, Humax CX-1201C, Samsung DCB-B270Z, MP3.6 usb, WindowsXP/7, Fausto1.44
_com_bort_: Vänligen läs mitt förra inlägg, det fungerar bra som svar på ditt nuvarande
Jag har absolut ingen kunskap om sakfrågan här, har inte pysslat med något sådant, så jag kan inte tillföra något i ämnet.
Jag kan hålla med om att denna och alla liknande trådar är ganska meningslösa eftersom det aldrig kommer fram någon information av värde. Den tekniska komplexiteten i dessa frågor överstiger vida förmågan hos den "normala hobbypularen" och de som ev. sitter på kunskaperna eller de tekniska utrustningar som behövs släpper inte gärna någon information ifrån sig. Därför är det enligt min mening lika bra att låta bli att diskutera dessa saker.
Grundläggande på ett forum är att man ska kunna diskutera saker med varandra utan att låta känslorna ta över så att det hela övergår i anklagelser och pajkastning. Det är inte trevligt för någon och det tillför inget i sak.
Jag tycker inte det är rätt att radera tråden för det är flera personer som har skrivit i tråden och det är inte säkert att alla vill att den ska raderas. Det vore fel att radera något som någon har skrivit utan att prata med den personen först. Alla som har skrivit i tråden kan själva gå in och radera sina inlägg om så önskas, i så fall har man valt att göra så själv.
Men eftersom diskussionen tycks ha spårat ur och inget i sak verkar komma fram så väljer jag att låsa tråden för nya inlägg!
Som sagt, är det någon som vill radera något man själv har skrivit så går det bra att göra det. Gå bara in på "Redigera inlägg" i så fall.
End of discussion.
Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!
Kan väl tillföra detta för att förklara lite närmare.
Nergradera firmware
JA det går att nergradera firmware i en H670N, dock krävs det lite utrustning och kunskap om SoC programmering. Har aldrig gjort detta steg men vet folk som gjort det och lyckats, så går inte in på detaljer här mer än JA det går.
Läsa ut nycklar ur box med fw119
Detta är i sig inte så svårt alls när man vet vilken ordning man ska göra det i. Allt som krävs förutom boxen och ett kort är en usb-uart kabel och ett usb minne. Snabba förklaringen är typ:
Koppla usb-uart till porten i boxen -> starta boxen och få bild på HD kanal -> stäng av boxen -> plocka ut kortet -> starta boxen -> vänta tills boxen frågar efter kort -> koppla upp via putty (eller annat terminal verktyg med serial stöd) -> skicka escape sekvens för att komma åt konsolen -> sätt i usb-minnet i usb-porten på boxens baksida -> montera usb-minnet via konsolen -> starta zapper i boxen -> vänta tills boxen frågar efter kort -> dumpa /dev/mem via dd till usb-minnet -> efter ett par minuter är det klart
Nu har man dumpen på usb-minnet och kan leta fram nycklarna, är inte så roligt med en hex-editor men är enda vägen ibland. Finns verktyg som gör det åt en men dom är inte publika.
Detta var i stora drag hur det går till, har inte gått in på detaljerna så som inställningar för com-porten i boxen och exakta kommando, men ville mest förklara att det går även för noviser och att det inte krävs en massa special utrustning för det.
Alla frågor/problem som ni har angående servern kan ni ställa till mig via pm. Övriga frågor ska ställas i forumet under respektive avdelning.
@deas
Tack för att det äntligen kom fram lite saklig och bra info i ärendet!
Av den anledningen öppnar jag tråden igen ifall någon vill diskutera vidare på det som deas informerat om. Men kom ihåg att vara trevliga mot varandra i diskussionen!![]()
Har du frågor om hur man gör, ställ dem i forumet! Skicka inte PM till mig!
Använd SÖK i forumet. LÄS Guider och Wikis. Testa!!