Citat Ursprungligen postat av jippe Visa inlägg
IPTV King

Hur är det med lagligheten nu, att skicka ut IPtv strömmar är givetvis olagligt (brott mot upphovsrätten) men hur är det med deras "kunder", dvs de som tittar på pirat-streaming?

Jämfört med piratkort och cardsharing så är det ju inte samma lag som gör det olagligt, för där finns ju "dekoderlagen" som säger att det är olagligt att koda av signaler utan utgivarens godkännande.

Jag begriper faktiskt inte varför man inte gör en teknikneutral lag istället, som tex säger att det är olagligt att nyttja en viss tv-kanal utan dess leverantörs tillstånd, tillstånd ges om man ingår avtal med leverantören, då skulle dessutom leverantörerna hindras att kräva att kunden använder "av leverantören godkänd" hårdvara.

https://www.sydsvenskan.se/2020-06-12/stort-tillslag-mot-illegalt-iptv-natverk
Vad jag har förstått så blir det mycket krångligt att fälla en slutanvändare då mängder av strömmar som ligger ute på nätet är egentligen också olagliga och ligger fritt på nätet. Bästa exemplet är naturligtvis YouTube. Det gäller egentligen att kunna bevisa något form av avtal mellan säljare och köpare.

Många använder bitcoin för köpet och det blir då omöjligt att spåra IP-numret mot ett kvitto på köpet. Använder man PayPal blir ju det lättare men skall ändå visa vad köpet har gått till. Men vem specificerar det? I det här läget är väl säljaren mest intressant.

Jag skulle ändå vilja att någon med bra kunskap kunde reda ut det bättre.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk