ok, så jag borde få en bättre bild även på en HD kanal på en 4k mottagare? vilken 4k mottagare rekommenderar ni?
Har också funderat på o byta min SoloSE till t.ex Vu+ ZERO 4K i hopp om att 5år och 4K kan göra något med bilden.
Några erfarenheter av Vu+ ZERO 4K här i forumet?
Det går väl inte skala en lägre bild högre med en digital box?
T ex gamla filmer som är högupplösta har alltid varit det från början.
Det går ju t ex inte trolla en VHS till Blueray.
Men såklart är ju en ny box oftast bättre på annat. Mer minne mer cpu och sådana saker.
Finns ju även en och annan 4k testkanal som man kan få in gratis.
Men om man enbart intresserad av svenska basic kanaler kan man ju kanske köra slut på sin gamla HD mottagare och köpa sen en 4k, dem lär ju också utvecklas och bli gamla med tiden. Sen så vet vi ju inte vad Allente eller Boxer o co hittar på i framtiden heller.
Openpli 9.1 VU+Solo2
Openpli 7.2 VU+Duo
Openpli 7.2 VU+Uno
Openpli 7.2 VU+Uno
Openpli 7.2 VU+Uno
Android 7 KII Pro (DVB-S2, DVB-T2)
Android 7 KIII Pro (DVB-S2, DVB-T2)
Gibertini 1.2M (28.2E)
Torroidal 90cm (5W), (1W), (5E), (13E), (19E)
Marksända kanaler från Svenska Kalix och Finska Tervola masten.
Jag har köpt en ny Samsung UHD.
Nu har jag i och för sig kabel-TV och inga 4K kanaler alls, men det märks ingen större skillnad mellan min gamla Duo2 ellr Uno 4K, själva TV:n är bra på uppskalning.
Allente har en UHD-kanal för sport.Det finns en del tyska UHD-kanaler, konstigt nog verkar det vara "TV-shop"-kanaler som mest har anammat 4k där. Utan pandemin hade det nog funnits fle 4k-kanaler igång. TV-husen med stora studior kommer inte att vara så snabba på att investera i 4k-utrustning då de installerade 1080p för inte så länge sedan.
tack för era svar, jag får nog köra på ett tag till då med min vu duo2.